Androgenowe wypadanie włosów
Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.
Problem łysienia androgenowego dość powszechnie dotyczy mężczyzn. Nikomu nie jest obcy widok mężczyzny z tak zwanym wysokim czołem, zakolami, przerzedzeniem szczytu głowy. Przyjęło się uważać, że to normalna kolej rzeczy i że nic się nie da z tym zrobić.
CHARAKTERYSTYKA ŁYSIENIA ANDROGENOWEGO
Przypadłość ta głównie dotycząca panów, choć nie tylko. Kobiety też dotyka ten problem. Łysienie androgenowe może mieć swój początek w różnym wieku – o tym decydują pewne cechy genetyczne. Zwykle pokolenie młodsze zaczyna zmagać się z tym problemem nieco wcześniej niż pokolenie starsze. Ocenia się, że częstość występowania łysienia androgenowego u mężczyzn wynosi około 50% w wieku poniżej 50. roku życia, oraz ponad 70% powyżej 70 roku życia. Łysienie androgenowe u kobiet dotyka około 3-6% poniżej 30. roku życia oraz około 30-40% powyżej 50. roku życia.
Etiologia tego stanu jest wieloczynnikowa. Najważniejszą rolę przypisuje się predyspozycjom genetycznym. Podstawą procesu jest miniaturyzacja mieszków włosowych na skutek działania dihydrotestosteronu – DHT oraz wysokiego stężenia alfa 5-reduktazy. Proces postępuje stopniowo poprzez początkowe zmniejszenie się mieszka włosowego, zwiększenie ilości włosów cienkich, a następnie opróżnienia mieszków, wypadania włosó, a końcowo zaniku mieszka włosowego.
PRZEBIEG PROCESU ŁYSIENIA ANDROGENOWEGO U KOBIET I MĘŻCZYZN
U mężczyzn proces przebiega z przesunięciem linii czołowej, pogłębieniem tzw. zakoli oraz przerzedzeniem szczytu głowy. Zaawansowanie ocenia się według 7-stopniowej skali Hammiltona – Norwooda. Z kolei u kobiet dochodzi do objawu poszerzenia się przedziałka, następnie przerzedzenia okolicy ciemieniowej, aż do jej praktycznie całkowitego wyłysienia. Oceniamy to według 3-stopniowej skali Ludwiga. Włosy okolicy potylicznej i skroniowej nie ulegają procesowi łysienia androgenowego ze względu na wysoki poziom enzymu aromatazy. Powoduje to swoiste zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem dihydrotestosteronu.
Problem łysienia może mieć różny mechanizm. Najczęściej spotykamy się z procesem telogenowego wypadania włosów – powszechniejszy u kobiet. Związane jest to ze skróconym czasem żywotności włosów. Kolejne, to podłoże anagenowe, gdzie dochodzi do nagłego uszkodzenia mieszka włosowego W przypadku łysienia androgenowego możemy mówić częściowo o mechanizmie telogenowym – skrócenie życia włosa, a także miniaturyzacja mieszka i jego zanik. Istnieje także wiele innych przyczyn problemów związanych z utratą wypadania włosów. Wymaga to szczegółowej konsultacji lekarskiej i leczenia.
CO ROBIĆ GDY POJAWIA SIĘ PROBLEM WYPADANIA WŁOSÓW?
Co w takim razie robić kiedy zauważa się początki łysienia? Należy udać się na wizytę do specjalisty dermatologa. Tylko on ma wystarczającą wiedzę do tego, żeby rozpoznać prawidłowo proces, a także jego przyczynę. Podstawowym sposobem rozpoznania możliwego podłoża problemu jest wywiad zdrowotny, badania diagnostyczne wykluczające różnorodne schorzenia ogólne, a także badanie trichoskopowe. Za pomocą trichoskopii lekarz ocenia skórę głowy, jednostki włosowe, obecność włosów cienkich, puste mieszki włosowe z zaczopowanymi ujściami, sieć naczyniową skóry głowy. Badanie można przeprowadzić za pomocą dermatoskopu lub wideodermatoskopu – służących powszechnie do badania znamion skórnych. W przypadkach wątpliwych można wykonać biopsję skóry głowy. Na tej podstawie lekarz jest w stanie wdrożyć odpowiednie leczenie zewnętrzne oraz w razie konieczności doustne – zgodnie z obecnymi wytycznymi.
JAK WSPOMAGAĆ PROCES LECZENIA?
Metodami wspomagającymi w leczeniu łysienia androgenowego jest odpowiednia suplementacja. Zaleca się między innymi preparaty bogate w biotynę. Ważne jest dostosowanie wspomagających produktów pielęgnacyjnych, szamponów i odżywek, w celu poprawy kondycji włosa. Środki bogate w oligosacharydy, bioaktywne peptydy, pantenol, kompleksy seboregulujące, biotynę wpływją dodatnio na poprawę odżywienia włosów.
Powiązane artykuły:
Męskie włosy – charakterystyka >>
Zakola u mężczyzn – czym są i jak je ukryć? >>
Cztery pory roku kontra męskie włosy >>
Specjalista Dermatologii i Wenerologii dr n. med. Anna Krajewska-Wojtyś
Centrum zdrowego włosa. Pozostałe artykuły
Artykuły
Mężczyźni
Męskie włosy - mycie, pielęgnacja i stylizacja
Każdy z nas chciałby mieć zdrowe, piękne lśniące włosy. Są one wizytówką zarówno kobiet jak i mężczyzn. Tak jak w przypadku kobiet codzienna pielęgnacja i stylizacja to standardowe zabiegi, to dla mężczyzn jest już absorbującym i niekoniecznie ważnym elementem dnia.
więcej
Artykuły
Mężczyźni
Męskie włosy - charakterystyka
Włosy - niegdyś pełniące głównie rolę ochronną skóry przed czynnikami zewnętrznymi i urazami, dzisiaj są najczęściej ozdobą, która dodaje nam pewności siebie i poczucia atrakcyjności. Wraz z rozwojem gatunku nastąpił zanik owłosienia, ale nie całkowity. W miejscach w których pozostał, nadal pełni rolę ochronną przed potem, kurzem, gorącem czy promieniowaniem słonecznym. Tak wiele o włosach mówimy i piszemy, ale co to jest tak naprawdę "włos"? Jaka jest jego budowa, właściwości fizyczne czy proces wzrostu? Nadszedł czas na odrobinę teorii, w lekkiej i zrozumiałej formie, aby rozwiać wątpliwości i mity, które narosły wokół włosów.
więcej
Artykuły
Mężczyźni
Jak fryzurą możemy ukryć męskie mankamenty w każdym wieku? Sposoby na wypadające włosy
Atrakcyjność fizyczna jest bardzo ważnym elementem w życiu człowieka. Od wieków jest czynnikiem sprzyjającym sympatii. Tuż obok istotnymi wydają się być takie elementy jak zapach, tembr głosu, zachowania na które składają się rożne cechy charakteru. Jednak to atrakcyjność fizyczna gra pierwsze skrzypce zwłaszcza w początkowej fazie tworzenia się związków. Nie tylko tych partnerskich, ale również przyjacielskich, kumpelskich czy zawodowych.
więcej
Artykuły
Mężczyźni
Czy urazy mechaniczne i czynniki zewnętrzne mają wpływ na wypadanie włosów męskich?
Włosy i stworzona z nich fryzura są naszą wizytówką. Z uwagi na ten fakt przywiązujemy dużą wagę do ich wyglądu. Lśniące, zdrowe i gęste włosy to marzenie wielu osób bez znaczenia na płeć. Dlatego kupujemy magazyny modowe, czytamy artykuły, na stronach internetowych szukamy wiedzy jak polepszyć ich jakość i cieszyć się wspaniałym wyglądem. Szperamy z nadzieją odnalezienia „magicznej pigułki”, ale już na wstępie zaznaczę, że takowa nie istnieje.
więcej