Baby hair – na zakolach i czole. Jak zapuścić?
Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.
Baby hair to po prostu młode, odrastające włosy, najczęściej pojawiające się nad czołem, na zakolach, na szyi. Mogą być kłopotliwe, bo trudno się układają. Jak je ujarzmić i sprawić, by rosły, zagęszczając fryzurę?
CO TO JEST BABY HAIR?
Określenia baby hair używa się w odniesieniu do młodych, nowo wyrosłych włosów. Każdy człowiek, codziennie, w naturalny, dyktowany fizjologią sposób, traci od 50 do 150 włosów. Włos ma bowiem swoją żywotność – wyrasta z mieszka włosowego, rośnie, a potem starzeje się i obumiera.
Fizjologiczne wypadanie nie jest nieodwracalne, w miejscu utraconych włosów wyrastają nowe. Młode włosy mają specyficzną budowę – są miękkie i sprężyste. Z jednej strony jest to ich zaletą, ponieważ nie wykazują tendencji do łamania, kruszenia i rozdwajania się. Z drugiej jednak, przyczynia się to do ich niesforności – trudno się układają, niekiedy sterczą wręcz na wszystkie strony, a ponieważ są krótkie,nie da się ich uczesać ani związać.
Kiedy wiadomo już, co to jest baby hair, warto dowiedzieć się, co dzieje się z nimi z czasem. Kiedy są odpowiednio pielęgnowane, rosną i stają się „dorosłymi” włosami. Dlatego wiele osób z utęsknieniem ich wypatruje, licząc, że po czasie zagęszczą ich fryzurę. Baby hair rosną właściwie u każdego, jednak u niektórych są bardziej liczne, u innych – mniej. U brunetów są one lepiej widoczne niżu osób z blond włosami.
GDZIE ROSNĄ BABY HAIR?
Baby hair mogą rosnąć na całej powierzchni głowy, jednak te pojawiające się między starszymi, dłuższymi włosami, są słabo dostrzegalne.
Dlatego wśród najczęstszych wymienia się:
- baby hair na czole – nie porastają oczywiście całej powierzchni czoła, ale ich górną część, tuż pod linią włosów; mogą więc stać się dobrym sposobem na zagęszczenie grzywki,
- baby hair na zakolach – pojawiają się w tym miejscu zarówno u kobiet jak i mężczyzn, mogą przyczynić się do odbudowy dawnej linii włosów, kiedy zakola powstały na skutek odwracalnego, nadmiernego wypadania włosów,
- baby hair na szyi – porastają górną część szyi, tuż pod linią włosów, u kobiet są najlepiej widoczne, kiedy włosy zaczesuje się do góry; często powodują wrażenie niechlujnych, ponieważ rosną w różne strony i są krótkie, a zatem nie dają się spiąć ani związać z pozostałymi włosami.
Baby hair u mężczyzn i u kobiet są cieńsze i delikatniejsze niż włosy po środku głowy. Nie zawsze stają się potem długie i grube. Niekiedy obumierają, zanim zdążą przekształcić się w normalne, dorosłe włosy. Istnieją jednak metody pielęgnacyjne na zapuszczenie baby hair, dlatego nie powinno się ich wyrywać ani golić, nawet kiedy nastręczają problemów ze stylizacją. Lepiej odpowiednio o nie zadbać, aby rosły i zagęszczały fryzurę lub uzupełniały powstałe w niej ubytki.
JAK ZAPUŚCIĆ BABY HAIR?
Młode włoski są krótkie, cienkie i delikatne, często sterczą na wszystkie strony. A jednak wiele osób cieszy się na ich widok, licząc, że z czasem urosną. Jak wzmacniać baby hair, by z czasem optycznie zagęściły czuprynę? Przede wszystkim trzeba zadbać o kondycję skóry głowy. Na zdrowej, odżywionej skórze włosy gęściej i szybciej rosną. Aby osiągnąć taki efekt, bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniej diety, bogatej w dobroczynne mikroelementy, jak aminokwasy, żelazo, cynk, miedź i krzem.
Produkty zawierające niezbędne witaminy i minerały to:
- tłuste ryby morskie,
- oleje roślinne, np. słonecznikowy lub rzepakowy,
- orzechy i pestki roślin oleistych,
- pełnoziarniste produkty zbożowe,
- produkty nabiałowe i jaja,
- surowe warzywa i owoce.
Korzystny wpływ mają również niektóre zioła, np. pokrzywa lub skrzyp polny. Regularnie picie naparów z ich suszonych liści może dać dobre rezultaty.
Chcąc zapuścić włosy, można również stosować domowej roboty wcierki. Jedną z bardziej znanych jest wcierka z kozieradki. Jak ją przygotować? Ziarna kozieradki należy zetrzeć na proszek, np. w moździerzu i zalać wrzątkiem, a następnie przykryć i odstawić do ostygnięcia. Gotowy, letni napar można przelać do butelki z atomizerem, by łatwo rozpylić go na włosach i skórze głowy, lub po prostu po trochu wylewać na dłonie i wcierać go we włosy. Nawet przy zastosowaniu atomizera powinno się po rozpyleniu wetrzeć płyn w skórę głowy opuszkami palców. Taki masaż głowy należy również wykonywać przy każdym jej myciu, ponieważ znacząco poprawia on ukrwienie głowy i tym samym dotlenia cebulki włosów, skutecznie je wzmacniając .
Ważna jest również ich właściwa pielęgnacja polegająca przede wszystkim na nawilżaniu i odżywianiu.
JAK UJARZMIĆ BABY HAIR?
Baby hair dla niektórych kobiet są uciążliwym utrudnieniem w stylizacji. Ze względu na specyficzną strukturę mają tendencję do puszenia się, odstawania i sterczenia, szczególnie kiedy są przesuszone. Dlatego, chcąc nad nimi zapanować, przede wszystkim trzeba je odpowiednio nawilżyć. W tym celu należy stosować odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji – nawilżające szampony, odżywki czy maski.
Aby osiągnąć zadowalający efekt, oprócz mycia i odżywiania, zaleca się co kilka dni wykonywanie olejowania włosów. To zabieg polegający na nałożeniu na suche lub zwilżone włosy naturalnego oleju roślinnego (np. arganowego, lnianego czy kokosowego) i pozostawienie go pod foliowym czepkiem i ręcznikiem na 1-3 godziny. Olejowanie pomaga zarówno w hodowaniu baby hair jak i ich okiełznaniu. Ma dobroczynne działanie zarówno na włosy jak i skórę głowy, wpływa nawilżająco i odżywia, dostarczając cebulkom wielu potrzebnych substancji wzmacniających. Istniejące już młode włoski natomiast stają się silniejsze i gładsze, dzięki czemu łatwiej nad nimi zapanować. Przestają się puszyć, można je zaczesać tak, by nie sterczały we wszystkich kierunkach.
Bibliografia:
- Dr n. med. Ewa Drozd-Styk, dr n. med. Magdalena Krzyczkowska-Sendrakowska, Czy wygląd włosów i paznokci może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych oraz niedoborach witamin i pierwiastków śladowych?, w: Medycyna estetyczna i Anti-Aging NR 3/2014, http://elesthetic.pl/wp-content/uploads/2015/05/wlosy-Witaminy.pdf [31.01.2021]
- A. Kołomycew, Jak dbać o włosy. Poradnik początkującej włosomaniaczki, Gliwice 2015.
- W. Jaroniewski, Zioła dla wszystkich, Warszawa 1990.
Powiązane artykuły:
Czy urazy mechaniczne i czynniki zewnętrzne mają wpływ na wypadanie włosów męskich? >>
Androgenowe wypadanie włosów >>
Biotebal Men Serum >>
Autor: Justyna Gabrysiak-Kula
Konsultacja merytoryczna: lek. Olga Krupa
Centrum zdrowego włosa. Pozostałe artykuły
Artykuły
Mężczyźni
Męskie włosy - mycie, pielęgnacja i stylizacja
Każdy z nas chciałby mieć zdrowe, piękne lśniące włosy. Są one wizytówką zarówno kobiet jak i mężczyzn. Tak jak w przypadku kobiet codzienna pielęgnacja i stylizacja to standardowe zabiegi, to dla mężczyzn jest już absorbującym i niekoniecznie ważnym elementem dnia.
więcej
Artykuły
Mężczyźni
Męskie włosy - charakterystyka
Włosy - niegdyś pełniące głównie rolę ochronną skóry przed czynnikami zewnętrznymi i urazami, dzisiaj są najczęściej ozdobą, która dodaje nam pewności siebie i poczucia atrakcyjności. Wraz z rozwojem gatunku nastąpił zanik owłosienia, ale nie całkowity. W miejscach w których pozostał, nadal pełni rolę ochronną przed potem, kurzem, gorącem czy promieniowaniem słonecznym. Tak wiele o włosach mówimy i piszemy, ale co to jest tak naprawdę "włos"? Jaka jest jego budowa, właściwości fizyczne czy proces wzrostu? Nadszedł czas na odrobinę teorii, w lekkiej i zrozumiałej formie, aby rozwiać wątpliwości i mity, które narosły wokół włosów.
więcej
Artykuły
Mężczyźni
Jak fryzurą możemy ukryć męskie mankamenty w każdym wieku? Sposoby na wypadające włosy
Atrakcyjność fizyczna jest bardzo ważnym elementem w życiu człowieka. Od wieków jest czynnikiem sprzyjającym sympatii. Tuż obok istotnymi wydają się być takie elementy jak zapach, tembr głosu, zachowania na które składają się rożne cechy charakteru. Jednak to atrakcyjność fizyczna gra pierwsze skrzypce zwłaszcza w początkowej fazie tworzenia się związków. Nie tylko tych partnerskich, ale również przyjacielskich, kumpelskich czy zawodowych.
więcej
Artykuły
Mężczyźni
Androgenowe wypadanie włosów
Problem łysienia androgenowego dość powszechnie dotyczy mężczyzn. Nikomu nie jest obcy widok mężczyzny z tak zwanym wysokim czołem, zakolami, przerzedzeniem szczytu głowy. Przyjęło się uważać, że to normalna kolej rzeczy i że nic się nie da z tym zrobić.
więcej