Cztery pory roku kontra męskie włosy
Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.
Jaki wpływ mają pory roku i zmiany klimatu na kondycję włosów męskich? Wiosna, Lato, Jesień, Zima – cztery pory roku, a każda z nich rządzi się innymi (swoimi) prawami. W każdej z nich organizm ma inne wymagania i potrzeby. Zmiany pogodowe odczuwa większość z nas. Nic dziwnego, w momencie gdy co parę miesięcy całkowicie zmienia się pogoda. Duże skoki temperatur, wiatr, wilgotność, promienie słoneczne czy opady deszczu wpływają na nasze funkcjonowanie każdego dnia. To pory roku warunkują w co się ubierzemy, jak spędzimy wolny czas, jak dbamy o swoje ciało, czy jakie potrawy zagoszczą na naszych stołach. Jeżeli w naturze pojawią się jakieś odstępstwa i zmiany, automatycznie zaburza to nasz rytm funkcjonowania. Jeżeli więc nasze życie jest tak bardzo zależne od pór roku, to jak mogłoby to nie mieć wpływu na wygląd naszej skóry czy włosów?
WIOSNA – NARODZINY
Nadeszła nareszcie jedna z najwspanialszych dla wielu pór roku, czyli wiosna. Jej piękno objawia się odrodzeniem i narodzeniem nowego po szarej, smutnej zimie. Słońce częściej gości na niebie, dzień staje się dłuższy, a okolica jest zielona i pachnąca. Chyba każdy z Was przyzna mi rację, że wtedy nawet usta zaczynają się same chętniej uśmiechać :). Ale jak każde piękno, ma też swoją ciemniejszą stronę. Na początku tej pory roku czujemy osłabienie, brak energii, mamy kiepski nastrój, łapią nas drobne infekcje. Nazywamy to wiosennym przesileniem czy wiosenną depresją. Skoro ma to na nas taki wpływ i czujemy się źle, a włosy są częścią naszego organizmu, to z pewnością przekłada się to na ich kondycję. Wygląd naszej czupryny może być suchy i matowy, a włosy plączące się i łamliwe, często wypada ich więcej niż zazwyczaj. Są to skutki przebytej zimy i infekcji z nią związanych. Skoro to pora odrodzenia, pamiętaj, że człowiek też jest częścią natury i może tak samo się zregenerować i odbudować. W tym czasie Twoje włosy wyjątkowo potrzebują witamin. Temperatura na zewnątrz im sprzyja. Jest najlepsza ze wszystkich pór roku, tak więc spaceruj na świeżym powietrzu, uprawiaj sport poza salami gimnastycznymi i nawilżaj je. Wiem, że trudno jest namówić mężczyznę na nakładanie masek czy odżywek, aczkolwiek postaraj się o to zadbać. Jest to nieodłączny element w procesie mycia, a produkty dostępne na rynku działają niemalże natychmiastowo. W tym okresie można tez zauważyć bardziej nasilone wypadanie włosów. Jest to normalne, ponieważ wiele z nich kończy swój cykl rozwojowy1 (faza telogenu, która trwa od 30-90 dni). Łącząc te dwa fakty nie stresujmy się zbytnio lekką nadwyżką w utracie włosów. Jednak, żeby zniwelować jej skutki, warto sięgnąć po specjalistyczne kosmetyki przeciw ich wypadaniu, których skład dobrany jest do potrzeb męskich włosów i skóry głowy.
CO Z TYM LATEM?
Po cudnej wiośnie nadchodzi Lato. Jakby nie było pora roku, której pragniemy najbardziej. Ciepło, wakacyjne wyjazdy, odpoczynek. Czego chcieć więcej? Ochrony przeciw promieniowaniu UV2 rzecz jasna ;). Upały bywają równie trudne i uciążliwe jak mrozy. Napisano już o tym całe księgi. Sądzę, że świadomość społeczeństwa w temacie ochrony przeciw szkodliwym promieniowaniem UV na cały nasz organizm jest duża. Przypomnę tylko krótko o stosowaniu kosmetyków z ochroną przeciw UV na włosy i skórę głowy. Uważam, że mimo wszystko to za mało. Nałożenie na głowę czapki z daszkiem, lub stylowego kapelusza może w obecnych czasach być dodatkowym atutem w zewnętrznym wizerunku, a względem ochrony da dodatkowy filtr przed szkodliwym działaniem słońca. Do tej zasady powinni ustosunkować się szczególnie panowie, którzy rozjaśniają włosy, lub są szpakowaci (włosy siwe). Są to włosy bez melaniny i zupełnie bezbronne na działanie wysokich temperatur i negatywnych czynników zewnętrznych. Kolejnym punktem zagrażającym poprawnej kondycji Twoich włosów jest kąpiel w słonej wodzie. Sól bardzo wysusza i działa drażniąco, podobnie jak pot, dlatego jak tylko to możliwe płucz włosy w słodkiej wodzie od razu po wyjściu z morza czy oceanu. Jeśli nie, to myj włosy codziennie. Pamiętaj o stosowaniu odżywek nawilżających – pomogą nie tylko włosom, ale i skórze głowy.
ZMIENNA JESIEŃ
Nasza piękna, polska jesień… Pora roku, w której czerpiemy z kondycji włosów, jaką udało nam się zachować latem. Jeśli zadbaliśmy o siebie w lecie, to przy sprzyjających, jesiennych warunkach możemy się cieszyć jej dobrami bez zbędnych zabiegów ochronnych. Temperatura i wilgotność powietrza jest na odpowiednim poziomie, a owoce i warzywa nasycone są jeszcze witaminami.
Niestety bywa też ta bardziej pochmurna i „listopadowa”, jesienna aura. Następuje pogorszenie warunków pogodowych. Deszcz i zimno potrafią dokuczyć jak w porze zimowej. Przy krótkich, męskich fryzurach skóra głowy jest bardzo narażona na jej negatywne działania, co może skutkować osłabieniem mieszków włosowych. Jak tylko to możliwe wspieraj się nakryciem głowy. Pojawiające się silne wiatry szkodzą szczególnie włosom cienkim i długim, dlatego jeśli długość na to pozwala, związuj lub upinaj włosy.
NASZA ZIMA ZŁA?
Niestety dla naszych włosów tak. O tej porze roku nic dobrego waszych czupryn nie czeka. Na zewnątrz temperatura jest niska i szkodliwa, w pomieszczeniach z kolei – ogrzewane, suche powietrze. Smog i brud nie sprzyjają spacerom. Rzadziej korzystamy ze sportów, na stołach kuchennych mniej witamin, a w weekendy raczej przykrywamy się kocem oglądając ulubiony serial.
Skupiając się tylko na włosach, jednym z ważniejszych elementów jest noszenie czapki. Z nią źle, bez niej jeszcze gorzej. W czasie zimy, mróz bardzo mocno wpływa na wypadanie włosów. Przemrożenie skóry głowy grozi uszkodzeniem mieszków włosowych. Analogiczny efekt będzie w przypadku wychodzenia na zewnątrz z mokrą głową na niskie temperatury. Woda, która zostaje na włosie natychmiast zamarza i powoduje jego pęknięcie. Czyli Panowie – suszymy zimą włosy przed wyjściem na mróz. Ważne by czapka nie była zbyt obcisła, ani zbyt ciężka i nieoddychająca. Wydziela się wtedy większa ilość sebum, które zalega i przytyka kanaliki, co może powodować choroby skóry, np. łojotok lub łupież. Odciśnięte i otłuszczone włosy nie sprzyjają pozytywnemu wizerunkowi.
Jest to ciężki czas dla nas wszystkich, dlatego w miarę możliwości dbajcie o uzupełnianie witamin, pijcie dużo wody, nawilżajcie się na zewnątrz. To, co mogę Wam obiecać, to po zimie będzie wiosna …. NARODZIMY SIĘ NA NOWO 😉
[1] https://hairlab.pl/fazy-wzrostu-wlosa dostęp z dnia: 24.04.2019
[2] https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/appmanager/ciop/pl?_nfpb=true&html_tresc_root_id=23199&html_klucz_spis=&html_klucz=19558&_pageLabel=P30001831335539182278&html_tresc_id=30912 dostęp z dnia: 24.04.2019
Powiązane artykuły:
Męskie włosy – mycie, pielęgnacja i stylizacja >>
Androgenowe wypadanie włosów >>
Zarost męski – włosy i broda, moda czy uroda? Czy włosy na głowie i zarost mają na siebie wpływ? >>
Fryzjer – stylista Małgorzata Majak
Centrum zdrowego włosa. Pozostałe artykuły
Artykuły
Mężczyźni
Fryzury dla mężczyzn - jak ukryć zakola ?
Atrybutem urody dla wielu mężczyzn jest obfita i bujna czupryna. Niektórym ciężko jest zaakceptować fakt wypadania włosów, zwłaszcza jeśli powoduje pojawienie się zakoli czy łysiny na czubku głowy.
więcej
Artykuły
Mężczyźni
Zarost męski - włosy i broda, moda czy uroda? Czy włosy na głowie i zarost mają na siebie wpływ?
Od zarania dziejów męska broda była nieodłącznym elementem wyglądu mężczyzny. Broda - czyli zarost na twarzy występujący głównie u mężczyzn. Pierwotnie zarost ten miał służyć jako ochrona przed zimnem, z czasem jednak zmieniał swoje znaczenie. Patrząc na przebieg historyczny, niejednokrotnie był symbolem męskości i siły, wysokiego statusu społecznego i zamożności, co przeplatało się z czasami gdy kojarzyła się ona z mężczyzną niechlujny i biednym. Broda zawsze wzbudzała duże kontrowersje, a golenie jej było niejednokrotnie formą kontroli w większości zhierarchizowanych instytucji takich jak np. klasztory czy wojsko.
więcej
Artykuły
Mężczyźni
Męskie włosy - charakterystyka
Włosy - niegdyś pełniące głównie rolę ochronną skóry przed czynnikami zewnętrznymi i urazami, dzisiaj są najczęściej ozdobą, która dodaje nam pewności siebie i poczucia atrakcyjności. Wraz z rozwojem gatunku nastąpił zanik owłosienia, ale nie całkowity. W miejscach w których pozostał, nadal pełni rolę ochronną przed potem, kurzem, gorącem czy promieniowaniem słonecznym. Tak wiele o włosach mówimy i piszemy, ale co to jest tak naprawdę "włos"? Jaka jest jego budowa, właściwości fizyczne czy proces wzrostu? Nadszedł czas na odrobinę teorii, w lekkiej i zrozumiałej formie, aby rozwiać wątpliwości i mity, które narosły wokół włosów.
więcej
Artykuły
Mężczyźni
Fryzury męskie po 40-stce
Nieodłącznym elementem życia jest czas, który biegnie nieubłaganie i nie da się go zatrzymać. Pomijając refleksje stricte egzystencjonalne, które dopadają nas wraz z jego upływem, to jednak centralne miejsce w naszej głowie zajmuje kompleks wieku i zmiany w wyglądzie zewnętrznym.
więcej