Fryzury dla mężczyzn – jak ukryć zakola ?
Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.
Atrybutem urody dla wielu mężczyzn jest obfita i bujna czupryna. Niektórym ciężko jest zaakceptować fakt wypadania włosów, zwłaszcza jeśli powoduje pojawienie się zakoli czy łysiny na czubku głowy.
CZYM SĄ ZAKOLA?
Zakola, to przypadłość, która w większości przypadków skupia się na męskiej części populacji. Oczywiście jej „atak” nie pomija kobiet, lecz dzieje się to w zdecydowanej mniejszości. W wyniku przerzedzenia włosów poprzez ich nadmierne wypadanie, linia czoła ulega podwyższeniu tworząc tak zwane „wysokie czoło”. Jest to proces wieloletni, efektem może być łysienie obejmujące większą część powierzchni głowy (łysienie na czubku głowy). Ostatnia faza łysienia, to wypadające włosy na całej powierzchni skóry głowy.
Jego powody są różne i różny jest też przebieg wypadania włosów. Z mojej zawodowej obserwacji wynika, że w wielu przypadkach powoduje ono dyskomfort i gorsze samopoczucie. Niejednokrotnie skłania ono panów do różnego rodzaju eksperymentów, celem zahamowania lub cofnięcia procesu. Tylko czy jest to możliwe?
Wypadające włosy, ich utrata, to problem powszechny. Główną przyczyną jest androgenowe wypadanie włosów inaczej „łysienie typu męskiego”. Winne temu są geny. Jest to łysienie zazwyczaj dziedziczne, zwłaszcza gdy stwierdzono chorobę u ojca lub dziadka ze strony matki, dlatego bardzo ważny jest wywiad rodzinny1. U jednych jest to proces gwałtowny, a u innych wolniejszy. Gdy przychodzi w okresie nastoletnim, często jest procesem szybkim, u mężczyzn około czterdziestego roku żucia, może odbywać się w postaci lekkiej.
Dlatego odpowiadając na pytanie, czy cofnięcie procesu łysienia typu męskiego jest możliwe? Niestety nie, aczkolwiek stworzono formuły takie jak np. Inno-Bimexinum. Dzięki niej jest możliwe zahamowanie wypadania włosów, poprzez wydłużenie fazy wzrostu włosa. Powoduje to zagęszczenie włosów i ich wzmocnienie.
Podłoże genetyczne nie jest jedynym powodem tworzenia się zakoli/łysienia. Może to być również styl życia. Cichym zabójcą mieszków włosowych są używki, np. dym papierosowy, to co spożywamy, brak snu, nieodpowiednia pielęgnacja. Patrząc globalnie, problem ten jest głównie w krajach zachodnich, gdzie cywilizacja jest wysoko rozwinięta. Dostęp do „pokus” jest bardzo łatwy, a leniwy i niezdrowy tryb życia modny.
ODPOWIEDNIA PIELĘGNACJA WŁOSÓW MĘSKICH
Pamiętajmy o tym, że mamy wpływ na organizm. Nadużywanie środków do stylizacji włosów, zła pielęgnacja, stosowanie produktów, które wysuszają i podrażniają skórę głowy, raczej nie pomagają w procesie hamowania wypadania włosów. Wprowadź równowagę w styl życia i zadbaj o wzmocnienie włosów poprzez odpowiednia pielęgnację.
Stosuj produkty myjące i odświeżające zawierające biotynę (wpływa na regulację pracy gruczołów łojowych, wzmacnia, odżywia i regeneruje włosy) oraz palmę sabałową (ma działanie antyandrogenne). Szampony, serum i lotiony dedykowane dla mężczyzn.
ODPOWIEDNI DOBÓR FRYZURY
Przy widocznym już procesie łysienia, dość dobrym wyjściem z sytuacji jest dobór odpowiedniej fryzury. Ukrycie mankamentów, a podkreślenie atutów, to wspaniała równowaga, przy której osiągamy komfort, luz i pozwala cieszyć się wyglądem.
Najważniejsze, to dobrać odpowiednie strzyżenie do danej ilości włosów i kształtu twarzy, uwzględniając niedoskonałości.
Gdy mamy niewielkie zakola, jedną z propozycji jest krótka, postrzępiona męska fryzura. Boki i tył mocno przystrzyżone, góra dłuższa, szczególnie w miejscach przy tworzących się zakolach, „niedbale” wycieniowana grzywka i późniejsza wzburzona lekko stylizacja, spowoduje przyjemny i kontrolowany nieład, który poprzez wprowadzony ruch zatuszuje niechciane mankamenty. Strzyżenie tyczy się zarówno włosów prostych, jak i kręconych.
Jak układać włosy? Naturalny wygląd i trwały efekt uzyskamy stosując matowe pasty do włosów. Produkty są mało widoczne i nie oblepiają łuski włosa. Dodatkowa zaletą jest plastyczność przez cały dzień, co umożliwia korektę fryzury w każdym momencie.
Na zakrycie zakoli, możemy również zastosować cięcia z grzywkami zaczesanymi na czoło i na bok lub fryzury męskie z przedziałkiem. Długości ustalamy już wedle życzenia i możliwości, są to fryzury bardziej awangardowe, w wyglądzie jak i stylizacji. Korzystniej wyglądają na włosach prostych i falowanych niż kręconych. Do ułatwienia stylizacji możemy używać suszarki. W przypadku fryzur z grzywką na czole i na bok, suszymy mocnym strumieniem powietrza wszystkie włosy od góry do przodu (w kierunku twarzy). Następnie ręką roztrzepujemy włosy w kierunku grzywki. W przypadku fryzury z przedziałkiem po rozczesaniu włosów na bok, suszymy grzywkę kierując strumień powietrza od dołu, tak by grzywka uniosła się ku górze. Wysuszony włos możemy spryskać lekkim lakierem do włosów, podkreślić pastą lub gumą.
„Pod latarnią najciemniej” – czyli odsłaniamy zakola, poprzez mocno wycieniowane, krótko ostrzyżone włosy na bokach, dłuższy postawiony do góry i zaczesany do tyłu czubek głowy. Pokazując zakola w tym strzyżeniu, nie przyciągamy do nich uwagi, wszystko komponuje się ze smakiem. Fryzura potrzebuje mocnego utrwalenia. Proponuje nakładanie na włosy niewielką ilość musu (delikatnej pianki) i użycie suszarki. Zwieńczeniem fryzury będzie użycie mocno utrwalającej pasty.
Dłuższe, zaczesane do tyłu fryzury w sposób troszkę niedbały, ukrywają łysienie na czubku głowy i mimo że podkreślają zakola, to wygląda to na celowy i spójny efekt. Mimo lekkiego nieładu są to eleganckie fryzury. Do utrwalenia, proponuje piankę do włosów (utrwala i dodaje objętości) i suszenie suszarka zaczesując ręką do tyłu na etapie suszenia. Zostawiamy w takiej postaci, jak również możemy dołożyć lakier do włosów na suchych włosach w celu usztywnienia użyć żelu, który spowoduje efekt mokrych włosów.
Przy widocznym dużym łysieniu najlepszym wyjściem jest bardzo krótkie strzyżenie. Może i wszystko odkrywa, ale prześwit skóry głowy po całej jej objętości pozwala zatuszować mocne już ubytki. Takiej fryzury moim zdaniem nie musimy stylizować.
Kolejną i ostatnią z mojej strony propozycją przy bardzo dużej powierzchni łysienia typu męskiego i nie tylko, jest ogolenie skóry głowy.
Podsumowując, moim zdaniem fryzura i forma stylizacji to sprawa bardzo indywidualna, warto wybrać się do stylisty po doradztwo, metodą wywiadu i niejednokrotnie kompromisu ;), wybrać coś dla siebie. Włosy choć nie najważniejsze, to jednak są pierwszym planem w wizerunku, aczkolwiek całokształt stylu jest męskim atrybutem. Bądźcie otwarci na propozycje i testowanie różnych uczesań, pamiętając, że zadbane i wypielęgnowane włosy to podstawa dobrej fryzury.
[1]https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/171329,lysienie-androgenowe-typu-meskiego dostęp: 18.04.2019
Powiązane artykuły:
Zakola u mężczyzn – czym są i jak je ukryć? >>
Jak fryzurą możemy ukryć męskie mankamenty w każdym wieku? Sposoby na wypadające włosy >>
Fryzury męskie po 40-stce >>
Fryzjer – stylista Małgorzata Majak
Centrum zdrowego włosa. Pozostałe artykuły
Artykuły
Mężczyźni
Męskie włosy - mycie, pielęgnacja i stylizacja
Każdy z nas chciałby mieć zdrowe, piękne lśniące włosy. Są one wizytówką zarówno kobiet jak i mężczyzn. Tak jak w przypadku kobiet codzienna pielęgnacja i stylizacja to standardowe zabiegi, to dla mężczyzn jest już absorbującym i niekoniecznie ważnym elementem dnia.
więcej
Artykuły
Mężczyźni
Cztery pory roku kontra męskie włosy
Jaki wpływ mają pory roku i zmiany klimatu na kondycję włosów męskich? Wiosna, Lato, Jesień, Zima - cztery pory roku, a każda z nich rządzi się innymi (swoimi) prawami. W każdej z nich organizm ma inne wymagania i potrzeby. Zmiany pogodowe odczuwa większość z nas. Nic dziwnego, w momencie gdy co parę miesięcy całkowicie zmienia się pogoda. Duże skoki temperatur, wiatr, wilgotność, promienie słoneczne czy opady deszczu wpływają na nasze funkcjonowanie każdego dnia. To pory roku warunkują w co się ubierzemy, jak spędzimy wolny czas, jak dbamy o swoje ciało, czy jakie potrawy zagoszczą na naszych stołach. Jeżeli w naturze pojawią się jakieś odstępstwa i zmiany, automatycznie zaburza to nasz rytm funkcjonowania. Jeżeli więc nasze życie jest tak bardzo zależne od pór roku, to jak mogłoby to nie mieć wpływu na wygląd naszej skóry czy włosów?
więcej
Artykuły
Mężczyźni
Męskie włosy - charakterystyka
Włosy - niegdyś pełniące głównie rolę ochronną skóry przed czynnikami zewnętrznymi i urazami, dzisiaj są najczęściej ozdobą, która dodaje nam pewności siebie i poczucia atrakcyjności. Wraz z rozwojem gatunku nastąpił zanik owłosienia, ale nie całkowity. W miejscach w których pozostał, nadal pełni rolę ochronną przed potem, kurzem, gorącem czy promieniowaniem słonecznym. Tak wiele o włosach mówimy i piszemy, ale co to jest tak naprawdę "włos"? Jaka jest jego budowa, właściwości fizyczne czy proces wzrostu? Nadszedł czas na odrobinę teorii, w lekkiej i zrozumiałej formie, aby rozwiać wątpliwości i mity, które narosły wokół włosów.
więcej
Artykuły
Mężczyźni
Jak fryzurą możemy ukryć męskie mankamenty w każdym wieku? Sposoby na wypadające włosy
Atrakcyjność fizyczna jest bardzo ważnym elementem w życiu człowieka. Od wieków jest czynnikiem sprzyjającym sympatii. Tuż obok istotnymi wydają się być takie elementy jak zapach, tembr głosu, zachowania na które składają się rożne cechy charakteru. Jednak to atrakcyjność fizyczna gra pierwsze skrzypce zwłaszcza w początkowej fazie tworzenia się związków. Nie tylko tych partnerskich, ale również przyjacielskich, kumpelskich czy zawodowych.
więcej