Zarost męski – włosy i broda, moda czy uroda? Czy włosy na głowie i zarost mają na siebie wpływ?

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Od zarania dziejów męska broda była nieodłącznym elementem wyglądu mężczyzny. Broda – czyli zarost na twarzy występujący głównie u mężczyzn. Pierwotnie zarost ten miał służyć jako ochrona przed zimnem, z czasem jednak zmieniał swoje znaczenie. Patrząc na przebieg historyczny, niejednokrotnie był symbolem męskości i siły, wysokiego statusu społecznego i zamożności, co przeplatało się z czasami gdy kojarzyła się ona z mężczyzną niechlujny i biednym. Broda zawsze wzbudzała duże kontrowersje, a golenie jej było niejednokrotnie formą kontroli w większości zhierarchizowanych instytucji takich jak np. klasztory czy wojsko.

Baner

W obecnych czasach jest podobnie. Gdy jedni nie przywiązują wagi do jej posiadania, dla innych jest nieodłącznym elementem wizerunku, a jeszcze inni nazywają brodę najważniejszym atrybutem mężczyzny.

W konserwatywnym świecie biznesu i korporacji zarost nadal nie jest mile widziany, aczkolwiek pomału trend ten ulega zmianie.

Kilka lat temu wzrosła fascynacja zarostem na rynku polskim, wbrew przypuszczeniom jej koniec nie nastał, a Barber Shopy nadal cieszą się popularnością. Spowodowało to również znaczny wzrost sprzedaży męskich produktów do stylizacji i pielęgnacji, jak również rynek mody męskiej i firm sprzedających produkty budujące cały wizerunek, napędzając koniunkturę.

Czy możemy nazwać to modą? Uważam, że tak. Dzięki temu wielu mężczyzn wpadło na pomysł zapuszczenia brody, nawet Ci, którym wcześniej owy wizerunek nie odpowiadał. Spora część z nich nie ma specjalnych preferencji, a ich celem jest jedynie posiadanie zarostu oraz pęd za obowiązującym trendem. Nie mają konkretnego ani ulubionego typu brody. Skutki tego są różne, gdyż zapuszczenie brody zupełnie zmienia wizerunek, i nie zawsze na dobre.

CZY BUJNA FRYZURA MA POWIĄZANIE Z ZAROSTEM? CZY KAŻDY MOŻE NOSIĆ BRODĘ?

Niestety nie znajdę tu żadnych zaskakujących odpowiedzi. Z naturą nie wygrasz. Na nasze owłosienie mają wpływ geny1. Gęstwina na głowie nie musi oznaczać tego samego na brodzie i odwrotnie. To już kwestia kombinacji spuścizny genetycznej od Twoich przodków.

Oczywiście warto wspomnieć co działa i odpowiada za porost naszych włosów, co jest spójnością pomiędzy owłosieniem skóry głowy i zarostu na twarzy. Wbrew pozorom nie jest to testosteron tylko DHT (dihydrotestosteron)2. W momencie gdy uderza on w skórę, powoduje transformację jasnych włosów na skórze twarzy w mocniejszy i ciemniejszy zarost. Dlatego czasami warto poczekać, broda gęstnieje z wiekiem, i w tym przypadku warto też zerknąć na swego dziadka, ojca czy starszego brata.

DHT ma wpływ również na skórę głowy. Jeżeli poprzez naszą genetykę skóra jest na niego wrażliwa, może spowodować łysienie typu męskiego, omijając boki i tył – te partie są na DHT odporne. Czyli reasumując, DHT jest wspaniały by posiadać bujną, gęsta brodę, aczkolwiek działa destruktywnie na włosy skóry głowy.

NASUWA SIĘ KOLEJNE PYTANIE, CZY CZĘSTE GOLENIE WŁOSÓW NA GŁOWIE I ZAROSTU, SPOWODUJE SZYBSZY I MOCNIEJSZY POROST OWŁOSIENIA?

Niestety to kolejny mit. Tak jak wspomniałam wcześniej, największą role w tej kwestii odgrywa nasza mieszanka genetyczna. Czy Ci się to podoba czy nie, przychodząc na świat masz już określony kolor włosów, ich gęstość i strukturę. Na ich wydobycie każdy ma swój czas.

Przycinając lub goląc włosy/zarost, optycznie może nam się wydawać mocniejszy i grubszy, z racji na to, iż pozbywamy się jego słabej, cieńszej końcówki. Włos ma kształt stożka, tak więc efekt wizualny może być mylny.
Warto wspomnieć, że mamy bardzo duży wpływ na to, co nie zależy od genów.

Pamiętajmy, że poprzez nasz tryb funkcjonowania i pielęgnacje jesteśmy w stanie podkreślić nasz look pozytywnie lub poddać go kompletnej destrukcji.

Nadużywanie środków do stylizacji, zła pielęgnacja, stosowanie produktów które wysuszają i podrażniają skórę głowy i twarzy raczej nie pomagają w wzmacnianiu naszego zarostu Wprowadź równowagę w styl życia, zadbaj o odpowiednia pielęgnację, stosuj szampony dla mężczyzn, serum do włosów, lotiony łagodne dla skóry głowy, myjące i odświeżające, zawierające biotynę, która wpływa na regulację pracy gruczołów łojowych, wzmacnia, odżywia i regeneruje włosy.

WPADŁEŚ NA POMYSŁ NOSZENIA ZAROSTU? CHCESZ ZMIENIĆ WIZERUNEK?

Genialnie, warto się zmieniać i szukać siebie na każdym etapie życia. Włosy i broda to piękny i ważny element Twojego ciała. Daj sobie szansę, nie poddawaj się zbyt szybko, dopiero po 2 tygodniach jesteś w stanie określić czy Twój zarost ma szanse, czy lepiej poczekać do 30/40 roku życia na kolejna próbę.

Jeśli twoja zmiana się uda, weź pod uwagę fakt, że Twój nowy wizerunek wymaga sporo uwagi.

By broda i włosy nie były łamliwe i matowe nawadniaj swój organizm, zadbaj o to co jesz.

ODPOWIEDNIA PIELĘGNACJA ZAROSTU MĘSKIEGO

Nie zapominaj również o myciu brody. Warto porozglądać się za odpowiednimi preparatami do pielęgnacji zarostu i skóry twarzy, która w okresie noszenia brody, narażona jest na mniejszy dostęp powietrza i ciągłe podrażnienia od twardych włosków.

Dzięki myciu brody, podobnie jak z włosami na skórze głowy, jest to już pewna forma masażu, dzięki któremu pobudzamy cebulki do pracy, aczkolwiek moim zdaniem nie powinieneś myć zarostu tym samym preparatem co włosy. Szampony do brody nie powinny być bardzo delikatne, by nie wywoływać podrażnienia skóry twarzy, mają tę przewagę nad mydłem, że dzięki płynnej konsystencji łatwiej docierają w głąb brody, pozwala to na skuteczne pozbycie się kurzu, brudu, sebum, pory są odblokowane, a skóra jest świeża i spokojnie oddycha.

Kolejnym krokiem jest stosowanie olejków do brody i/lub odżywki, po to by nabłyszczyć i zmiękczyć zarost, ułatwić jej czesanie – analogicznie do fryzury na głowie. Dlatego zaopatrzenie się w szczotkę lub grzebień jest mile widziane. Takimi preparatami możesz dbać o siebie w domku, ale chcąc posiadać fajny look, warto rozejrzeć się za dobrym golibrodą/barberem. Tacy specjaliści są artystami i pomogą wyrzeźbić wspaniałe dzieło spójne z Tobą.

Apostrof

„Nic nie działa lepiej niż wyszukiwanie inspiracji i walka o eksponowanie naszych najlepszych punktów.”*

[1]https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/171329,lysienie-androgenowe-typu-meskiego dostęp: 18.03.2019

[2]https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/171329,lysienie-androgenowe-typu-meskiego dostęp: 18.03.2019

[3]cytat zaczerpnięty ze strony o modzie męskiej i inspiracjach CASUALISM dostęp: 18.03.2019


Powiązane artykuły:

Jak fryzurą możemy ukryć męskie mankamenty w każdym wieku? Sposoby na wypadające włosy >>
Zakola u mężczyzn – czym są i jak je ukryć? >>
Czy urazy mechaniczne i czynniki zewnętrzne mają wpływ na wypadanie włosów męskich? >>

Poznaj linię produktów

Mężczyzna

Zawierają innowacyjną formułę
Inno-Bimexinum™ dla potrójnego działania:

  • powstrzymują wypadanie włosów
  • zagęszczają włosy
  • wzmacniają włosy
Więcej

Centrum zdrowego włosa. Pozostałe artykuły

Artykuły

Mężczyźni

Obrazek wyróżnijacy

Męskie włosy - mycie, pielęgnacja i stylizacja

Każdy z nas chciałby mieć zdrowe, piękne lśniące włosy. Są one wizytówką zarówno kobiet jak i mężczyzn. Tak jak w przypadku kobiet codzienna pielęgnacja i stylizacja to standardowe zabiegi, to dla mężczyzn jest już absorbującym i niekoniecznie ważnym elementem dnia.

więcej

Artykuły

Mężczyźni

Obrazek wyróżnijacy

Fryzury dla mężczyzn - jak ukryć zakola ?

Atrybutem urody dla wielu mężczyzn jest obfita i bujna czupryna. Niektórym ciężko jest zaakceptować fakt wypadania włosów, zwłaszcza jeśli powoduje pojawienie się zakoli czy łysiny na czubku głowy.

więcej

Artykuły

Mężczyźni

Obrazek wyróżnijacy

Fryzury męskie po 40-stce

Nieodłącznym elementem życia jest czas, który biegnie nieubłaganie i nie da się go zatrzymać. Pomijając refleksje stricte egzystencjonalne, które dopadają nas wraz z jego upływem, to jednak centralne miejsce w naszej głowie zajmuje kompleks wieku i zmiany w wyglądzie zewnętrznym.

więcej

Artykuły

Mężczyźni

Obrazek wyróżnijacy

Męskie włosy - charakterystyka

Włosy - niegdyś pełniące głównie rolę ochronną skóry przed czynnikami zewnętrznymi i urazami, dzisiaj są najczęściej ozdobą, która dodaje nam pewności siebie i poczucia atrakcyjności. Wraz z rozwojem gatunku nastąpił zanik owłosienia, ale nie całkowity. W miejscach w których pozostał, nadal pełni rolę ochronną przed potem, kurzem, gorącem czy promieniowaniem słonecznym. Tak wiele o włosach mówimy i piszemy, ale co to jest tak naprawdę "włos"? Jaka jest jego budowa, właściwości fizyczne czy proces wzrostu? Nadszedł czas na odrobinę teorii, w lekkiej i zrozumiałej formie, aby rozwiać wątpliwości i mity, które narosły wokół włosów.

więcej