Jak uratować zniszczone paznokcie po hybrydzie i innych zabiegach?

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Manicure hybrydowy ma wiele zwolenniczek, ale również wiele przeciwniczek. Jest on popularną metodą zdobienia paznokci, ale może również je uszkodzić. Jak zadbać o kondycję paznokci po zdjęciu paznokci hybrydowych? Dlaczego powinnaś robić przerwy pomiędzy tym rodzajem stylizacji i czy hybryda naprawdę uszkadza płytkę paznokci?

Baner

CO TO JEST MANICURE HYBRYDOWY?

Manicure hybrydowy to jedna z najpopularniejszych metod stylizacji paznokci. Jest idealnym rozwiązaniem dla kobiet, które cenią sobie nieskazitelne, wypielęgnowane i stylowe paznokcie oraz oszczędność czasu. W paznokciach hybrydowych bardzo ważnym elementem jest utwardzenie w lampie UVkażdej nakładanej warstwy: bazy, koloru i topu. Zdobione w ten sposób paznokcie utrzymują się do 3 tygodni. Manicure hybrydowy daje możliwość posiadania pięknych i zadbanych paznokci. Jest trwały i odporny na działanie czynników zewnętrznych czy uszkodzeń mechanicznych.

CZY HYBRYDY NISZCZĄ PAZNOKCIE?

Zdania na ten temat są podzielone. Warto zwrócić uwagę na miejsce wykonania manicure hybrydowego w salonie stylistki paznokci. Powinno być dezynfekowane, higieniczne i utrzymywane w czystości. To, co potencjalnie może być szkodliwe w manicure hybrydowym to jego nieumiejętne usuwanie. Manicurzystki wykorzystują do tego frezarki. Ważne jest, aby podczas tego zabiegu nie doszło do uszkodzenia i osłabienia płytki paznokcia.

Pewnie niejednokrotnie obiło Ci się o uszy, że promieniowanie UV emitowane przez lampy w salonach kosmetycznych jest rakotwórcze, a wybierając się na manicure hybrydowy, jesteś na nie narażona. Opinie na ten temat są podzielone, a sam wpływ UV na paznokcie wymaga dalszych badań.
Mimo wszystko, ze względu na różną jakość lamp UV stosowanych do utwardzania paznokci, zaleca się jednak aplikację kosmetyków o szerokim spektrum działania z faktorem co najmniej 30, aby zapewnić dłoniom i paznokciom ochronę podczas utwardzania lakieru w lampie UV.

Przeprowadzone kilka lat temu badanie1 wykazało, że lampy UV są bezpieczniejsze niż solarium oraz jazda samochodem w słoneczny dzień. Dowiodło również, że skóra po zewnętrznej stronie dłoni jest 3,5 razy bardziej odporna na promieniowanie niż skóra na plecach i czterokrotnie bardziej odporna na promieniowanie niż skóra na czole i policzkach. Natomiast sama płytka paznokci blokuje promieniowanie UV, podobnie jak filtr przeciwsłoneczny SPF 40, czyli skutecznie chroni łożysko paznokci. Badanie to przeprowadzili dr John Dowdy i dr Robert Sayre, którzy zostali uznani za liderów w naukowych badaniach nad wpływem promieniowania UV na organizm.

Wiele osób błędnie twierdzi, że manicure hybrydowy, szczególnie noszony regularnie nie pozwala oddychać paznokciom. Otóż paznokieć jest martwą tkanką, która nie oddycha. Jest zbudowany z keratyny, a jego zadaniem jest ochrona delikatnych opuszków palców. Płytka paznokcia będzie zdrowa, gdy zadbamy o ich kształt, długość i łożysko. Nieprawidłowe przycinanie paznokci, obgryzanie lub wycinanie skórek wokół paznokci – może doprowadzić do infekcji, która w efekcie może wpłynąć również na palce.

Wizyta u manicurzystki to moment, gdy twoje paznokcie narażone są na kontakt z acetonem, który jest składnikiem wielu zmywaczy do paznokci. Jest to substancja drażniąca, która często stosowana, może przyczynić się do pogorszenia kondycji paznokci – łamania czy rozdwajania oraz podrażnienia i zaczerwienienia skóry.

W JAKI SPOSÓB HYBRYDY NISZCZĄ PAZNOKCIE?

Jeśli masz mocne i zdrowe paznokcie w różowym kolorze, bez białych plamek, to nie ma powodu, abyś rezygnowała ze stylizacji paznokci lakierami hybrydowymi. Ważne jest jedynie zachowanie odpowiednich przerw pomiędzy kolejnymi zdobieniami.

Kobiety, które zauważyły, że ich paznokcie stały się matowe, kruche, łamliwe, a ich powierzchnia chropowata lub z wyraźnymi przebarwieniami, powinny na jakiś czas zrezygnować z manicure hybrydowego. W takim wypadku najlepiej ograniczyć się do regularnego stosowania odżywki witaminowej do paznokci.

Fakt czy paznokcie hybrydowe niekorzystnie wpłyną na kondycję paznokci, w dużej mierze zależy od użytych do jego wykonania preparatów oraz umiejętności stylistki paznokci. Obecnie dostępne są specjalistyczne lakiery hybrydowe, wzbogacone o olejki, witaminy czy proteiny jedwabiu, które nie tylko dekorują płytkę paznokci pięknym i trwałym kolorem, ale również zapobiegają uszkodzeniom.

Uszkodzona podczas stosowania frezarki płytka paznokcia wchłania składniki chemiczne znajdujące się w lakierach hybrydowych. W efekcie wewnętrzne struktury paznokci są narażone na uszkodzenia.

JAK ODBUDOWAĆ PAZNOKCIE PO HYBRYDZIE?

Wybrałaś się na manicure hybrydowy, a twoje paznokcie stały się zniszczone, osłabione i łamliwe? Okazuje się, że dobrze dobrany manicure hybrydowy nie jest szkodliwy dla płytki paznokcia. Uszkodzenia mogą się pojawić jedynie w przypadku nieprawidłowego przygotowania płytki paznokcia lub złego wykonania samej stylizacji. Głównymi przyczynami uszkodzenia paznokci przez manicure jest zbyt intensywne polerowanie płytki paznokci, usuwanie lakieru frezarką, zamiast jego rozpuszczania, oraz stosowanie kiepskiej jakości lakierów hybrydowych.

Doświadczona i profesjonalna manicurzystka powinna poinformować Cię, że po wykonaniu paznokci hybrydowych zaleca się zrobienie 2-3 tygodniowej przerwy przed kolejną stylizacją. Potrzebny jest im czas na odpoczynek oraz troskliwą pielęgnację. Wówczas dietę najlepiej wzbogacić o wapń, dobrej jakości białko oraz oleje roślinne. Bardzo istotne, by poprawić kondycję paznokci po manicure hybrydowym, jest regularne odżywianie płytki paznokcia. W tym celu warto kilka razy w ciągu dnia stosować odżywczy krem o działaniu nawilżającym lub olej o właściwościach regenerujących.

JAK PRAWIDŁOWO WYKONAĆ MANICURE HYBRYDOWY?

Przed przystąpieniem do wykonania stylizacji za pomocą lakierów hybrydowych, wykwalifikowana ekspertka poświęci czas na to, by przygotować płytkę paznokci, usunie skórki, opiłuje paznokcie i nada im odpowiedni kształt, a następnie oczyści i odtłuści płytkę paznokcia. Dopiero na tak przygotowaną płytkę paznokcia należy nałożyć bazę, kolor i top, a każdą warstwę utwardzić w lampie UV.

CO NALEŻY ZROBIĆ, KIEDY MANICURE HYBRYDOWY ZACZYNA SIĘ ŁUSZCZYĆ?

Jak najszybciej odwiedzić manicurzystkę. Jednym z powodów takiego stanu może być uszkodzenie, odwodnienie i osłabienie płytki paznokcia. Sytuacja ta może również nastąpić w przypadku, gdy kosmetyczka nałożyła zbyt grubą warstwę lakieru, kiedy płytka paznokcia była nieodpowiednio przygotowana albo w przypadku gdy użyto złej jakości preparatów. Manicure hybrydowy może się łuszczyć również w wyniku nadmiernej potliwości dłoni lub dolegliwości dermatologicznych.

Bibliografia:
1. https://biotechnologia.pl/kosmetologia/lampy-uv-stosowane-w-zabiegach-manicure-bezpieczne,12809?fbclid=IwAR1eptAN1utCgAi1_TrXA95OgDvAirxKHzckLxl9pwXdP5NQ5ClnGNU7yL0
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2829662/


Powiązane artykuły:

Przegląd odżywek do paznokci >>
Jak wzmocnić kruche paznokcie? >>
Jak przyspieszyć wzrost paznokci? >>