Cykl włosowy i wydłużanie aktywnej fazy wzrostu włosów

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Geny odpowiedzialne są za tempo wzrostu i gęstość naszych włosów. Rodzimy się dziedzicząc określone predyspozycje do jakości włosów na głowie. Możemy mieć jednak wpływ na pewne elementy ich wyglądu, chociażby poprzez ograniczenie stresu, pielęgnację włosów, zdrowy tryb życia i odpowiednie zabiegi kosmetyczne.

Baner

Anagen, katagen oraz telogen – są to trzy fazy wzrostu włosów. Cykl wzrostu włosów odbywa się w czasie asynchronicznym, dzięki czemu nie zdarzają się nam okresowe wyłysienia, natomiast nowe włosy pojawiają się na naszej głowie w regularnych odstępach czasu.

ANAGEN

Najważniejszą fazą wzrostu włosów jest anagen – nazywany aktywną fazą wzrostu włosów. Na naszej głowie, aż 85-90% znajduje się w fazie anagenu. Jest to okres, w którym włos jest połączony trwale z mieszkiem włosowym, przez co jest odżywiany i przyrasta na długość. Wzrost włosów na głowie u zdrowej osoby trwa średnio 6 lat, zależnie od uwarunkowań genetycznych oraz trybu życia.

KATAGEN

Kolejną fazą w cyklu wzrostu włosów jest katagen. W tej fazie włosy obumierają, poprzez odłączenie się od mieszka włosowego. Dochodzi do obkurczenia się cebulki włosowej, a następnie stopniowego wysuwania włosa z mieszka włosowego. Faza katagenu trwa przeciętnie 3 tygodnie, a znajduje się w niej około 1-3 % włosów na głowie.

TELOGEN

Trzecią fazą wzrostu włosów jest telogen – okres spoczynku mieszka włosowego, w której nie rosną nowe włosy. Mieszek włosowy jest pusty. Telogen jest fazą trwającą nawet kilka miesięcy. Według różnych źródeł, około 8-15 % włosów na głowie znajduje się w fazie telogenu.

STYMULACJA MIESZKÓW WŁOSOWYCH

Stymulacja mieszków włosowych w okresie fazy anagenu pozwoli na wydłużenie aktywnej fazy wzrostu. Warto zauważyć, że nawet jeśli wydłuży się fazę aktywnego wzrostu włosa, nie dojdzie do skrócenia pozostałych faz cyklu.

Również preparaty modyfikujące gospodarkę hormonalną organizmu mogą wpływać na zmiany w cyklu włosowym. Nie mniej ważna jest stymulacja mikrokrążenia w skórze głowy, mająca istotny wpływ na odżywienie i przyrost włosów. Nie należy zapominać o prawidłowym oczyszczaniu skóry głowy, poprzez stosowanie właściwych szamponów, jak również o jej odpowiednim nawilżeniu.

W niektórych przypadkach warto jest rozważyć zastosowanie laserowej terapii skóry głowy, a także fototerapii i mezoterapii. Seria zabiegów w większości przypadków znacząco poprawia przyrost i kondycję włosów. Warto skontaktować się ze specjalistą, który precyzyjnie i indywidualnie opracuje właściwą terapię i dobierze odpowiednie kosmetyki.

PODSUMOWANIE

Istnieje wiele możliwości, by poprawić wygląd i zdrowie włosów. Zdecydowanie warto korzystać z nowoczesnych metod stymulacji i preparatów, by cieszyć się pięknymi i gęstymi włosami.

Powiązane artykuły:

Mechanizm wypadania włosów, fazy (cykl) wzrostu włosa >>
Fakty i mity na temat pielęgnacji włosów >>
Dostarczanie składników odżywczych i aktywnych do skóry głowy i włosów >>

Centrum zdrowego włosa. Pozostałe artykuły

Artykuły

Pielęgnacja włosów

Obrazek wyróżnijacy

Preparaty do codziennej pielęgnacji włosów

Wypadanie włosów to problem, z którym każdy z nas zetknie się w swoim życiu. Niezależnie od przyczyn stanowi powód niepokoju i owocuje zgłaszaniem się do lekarza, zwłaszcza dermatologa.

więcej

Pielęgnacja włosów

Porady

Obrazek wyróżnijacy

Jak stosować odżywkę do włosów i jakie ma ona zalety

Pielęgnacja włosów to nie tylko ich mycie oraz czesanie, ale również prawidłowe stosowanie odpowiednio dobranych, do rodzaju włosów, odżywek i masek.

więcej

Pielęgnacja włosów

Video

Obrazek wyróżnijacy

Jak prawidłowo myć włosy, by je wzmacniać

Mycie włosów to pozornie prosta rzecz. Wiele z nas nie zastanawia się jak myć włosy, stanowi to po prostu zwykły element kąpieli czy prysznica. Warto jednak znać parę zasad, aby mycie włosów było prawidłowe. Warto również wiedzieć w jaki sposób dobrać szampon oraz odżywkę.

więcej

Artykuły

Pielęgnacja włosów

Obrazek wyróżnijacy

Wypadające włosy po rozjaśnianiu: jak je uratować i zregenerować

Kto twierdzi, że blondynki mają w życiu łatwiej, nie bierze zapewne pod uwagę tych z nas, które swój blond zawdzięczają rozjaśnianiu. Mimo, że efekty koloryzacji blond bywają zachwycające, pielęgnacja włosów po takim zabiegu bywa dość trudna i wymagająca. Rozjaśnianie włosów mocno ingeruje w ich strukturę i znacząco je osłabia, dlatego też wymagają one odpowiedniego traktowania. Teraz każda blondynka zadaje sobie zapewne pytanie, więc jak zregenerować włosy po rozjaśnianiu? Sprawdź jaką pielęgnację należy zastosować, aby odżywić włosy po zabiegu rozjaśniania!

więcej