D-Biotyna – niezbędna witamina dla skóry i włosów

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Biotyna jest jedną z witamin rozpuszczalnych w wodzie. Jest to związek, którego organizm nie może produkować samodzielnie i dlatego musi go przyswajać z zewnątrz wraz z pożywieniem. Co jest najlepszym źródłem biotyny oraz czy istnieje tylko jeden jej rodzaj?

Baner

CZYM JEST D-BIOTYNA?

Co to jest d-biotyna? Jest to organiczny związek chemiczny zaliczany do witamin z grupy B. Jednak d-biotyna ma również inne nazwy- określa się ją mianem witaminy B7 albo witaminy H. Jest ona niezbędna w celu prawidłowego działania tarczycy, syntezy kwasów tłuszczowych i glukozy, a także wpływa na właściwe funkcjonowanie i wygląd włosów i skóry. Nasz organizm nie wytwarza d-biotyny i musi ją zdobywać z zewnątrz wraz z pożywieniem. Najlepsze jej źródło to jaja, wątroba wołowa, orzechy, soja, migdały, drożdże, awokado, a także ryby. Można ją dostarczać do organizmu pod postacią leku dostępnego w formie tabletek.

D-BIOTYNA A BIOTYNA – CZYM SIĘ RÓŻNIĄ?

Jaka jest różnica między d-biotyną a biotyną? Może być ona całkiem spora, biorąc pod uwagę aktywność biologiczną. Witamina H, czyli biotyna właśnie, występuje w kilku różnych postaciach. Jednak tylko D-biotyna jest aktywna biologicznie w przeciwieństwie do pozostałych form, które albo nie są aktywne, albo są tylko w minimalnym stopniu. Ponadto d-biotyna występuje w naturze dużo częściej niż inne postaci.

JAKIE WŁAŚCIWOŚCI MA D-BIOTYNA?

Właściwości d-biotyny obejmują wspieranie prawidłowego wzrostu i działania skóry, włosów i paznokci, choć nie tylko. D-biotyna jest niezbędna dla wielu procesów zachodzących w organizmie. Jest koenzymem dla procesów karboksylacji na przykład kwasów tłuszczowych. Ponadto d-biotyna jest regulatorem ekspresji genów (czyli wpływa na tworzenie się białka na podstawie fragmentu kodu genetycznego) oraz wpływa na aktywność enzymów wątrobowych. Odpowiedni poziom d-biotyny jest również niezbędny do prawidłowej syntezy glukozy. Jednak jedną z najważniejszych właściwości, które są powszechnie stosowane w kosmetologii, jest jej wpływ na syntezę keratyny. Preparaty z d-biotyną mogą być stosowane w przypadku niedoboru biotyny powodującego wypadanie włosów, zaburzeń wzrostu paznokci i włosów oraz ich nadmiernej łamliwości.

D-BIOTYNA A KREATYNA – JAKI JEST ZWIĄZEK?

D-biotyna jest kluczowym czynnikiem potrzebnym dla prawidłowej syntezy keratyny. Keratyna to białko, a właściwie grupa różnych białek, które są produkowane przez specjalne komórki, zwane keratynocytami. Keratyna jest podstawowym materiałem budulcowym, szczególnie bogatym w siarkę, z którego jest zbudowany naskórek, włosy i paznokcie. Keratyny są bardzo odporne na czynniki fizyczne i chemiczne, dlatego to one odpowiadają za budowę zewnętrznej powłoki naszego ciała, jaką jest skóra, a także włosy i paznokcie. Jednak mogą one stać się kruche, łamliwe i niefunkcjonalne w przypadku niedoborów keratyny. D-biotyna dostarcza siarkę w trakcie procesu syntezy keratyny, dzięki czemu jest ona tak trwała i odporna na czynniki zewnętrzne.

NA CO DZIAŁA D-BIOTYNA?

D-biotyna jest niezwykle istotnym elementem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wpływa na wiele procesów metabolicznych- dzięki niej organizm jest w stanie metabolizować kwasy tłuszczowe, węglowodany, białka, a także odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowego układu nerwowego. Jednak d-biotynę podaje się, gdyż ma ogromny wpływ na syntezę keratyny, dzięki czemu nasze włosy, skóra i paznokcie zachowują swoje funkcje i właściwości. D-biotyna wspiera ich wzrost i regenerację, zapewniając zdrowy wygląd naszej skóry, włosów i paznokci. 

D-BIOTYNA W TABLETKACH, SASZETKACH W PŁYNIE – KTÓRĄ WYBRAĆ? 

W aptekach dostępnych jest wiele preparatów z biotyną. Najczęściej są to suplementy diety. Warto wybrać lek, gdyż proces jego rejestracji jest dłuższy i wymaga od producentów wykonania badań – przedklinicznych i klinicznych. Produkt leczniczy służy nie tylko uzupełnianiu niedoborów, ale także leczeniu konkretnych jednostek chorobowych i ich objawów. Wystarczy jedna tabletka na dobę. Warunkiem skuteczności preparatu jest jego regularne stosowanie.

Bibliografia:

  1. A. Kowalska, J. Bartkiewicz, K. Dettlaff; Biotyna- fakty i nadzieje; Biochemia farmaceutyczna; tom 78; nr 7; 2022; 403-411
  2. A. Gryszczyńska; Witaminy z grupy B- naturalne źródła, rola w organizmie, skutki awitaminozy; Postępy Fitoterapii; 4; 2009; 229-238
  3. M. Ostrowska, Z. Bartoszewicz, T. Bednarczuk, K. Walczak, W. Zgliczyński, P. Glinicki; The effect of biotin interference of the results of blood hormone assays; Endokrynologia Polska; 2019; 70 (1); 102-121

Powiązane artykuły:

Wpływ biotyny (witaminy H) na skórę >>
Co to jest biotyna i jakie jest jej działanie >>
Kuracje przeciw wypadaniu włosów >>