D-Biotyna – niezbędna witamina dla skóry i włosów
Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.
Biotyna jest jedną z witamin rozpuszczalnych w wodzie. Jest to związek, którego organizm nie może produkować samodzielnie i dlatego musi go przyswajać z zewnątrz wraz z pożywieniem. Co jest najlepszym źródłem biotyny oraz czy istnieje tylko jeden jej rodzaj?
CZYM JEST D-BIOTYNA?
Co to jest d-biotyna? Jest to organiczny związek chemiczny zaliczany do witamin z grupy B. Jednak d-biotyna ma również inne nazwy- określa się ją mianem witaminy B7 albo witaminy H. Jest ona niezbędna w celu prawidłowego działania tarczycy, syntezy kwasów tłuszczowych i glukozy, a także wpływa na właściwe funkcjonowanie i wygląd włosów i skóry. Nasz organizm nie wytwarza d-biotyny i musi ją zdobywać z zewnątrz wraz z pożywieniem. Najlepsze jej źródło to jaja, wątroba wołowa, orzechy, soja, migdały, drożdże, awokado, a także ryby. Można ją dostarczać do organizmu pod postacią leku dostępnego w formie tabletek.
D-BIOTYNA A BIOTYNA – CZYM SIĘ RÓŻNIĄ?
Jaka jest różnica między d-biotyną a biotyną? Może być ona całkiem spora, biorąc pod uwagę aktywność biologiczną. Witamina H, czyli biotyna właśnie, występuje w kilku różnych postaciach. Jednak tylko D-biotyna jest aktywna biologicznie w przeciwieństwie do pozostałych form, które albo nie są aktywne, albo są tylko w minimalnym stopniu. Ponadto d-biotyna występuje w naturze dużo częściej niż inne postaci.
JAKIE WŁAŚCIWOŚCI MA D-BIOTYNA?
Właściwości d-biotyny obejmują wspieranie prawidłowego wzrostu i działania skóry, włosów i paznokci, choć nie tylko. D-biotyna jest niezbędna dla wielu procesów zachodzących w organizmie. Jest koenzymem dla procesów karboksylacji na przykład kwasów tłuszczowych. Ponadto d-biotyna jest regulatorem ekspresji genów (czyli wpływa na tworzenie się białka na podstawie fragmentu kodu genetycznego) oraz wpływa na aktywność enzymów wątrobowych. Odpowiedni poziom d-biotyny jest również niezbędny do prawidłowej syntezy glukozy. Jednak jedną z najważniejszych właściwości, które są powszechnie stosowane w kosmetologii, jest jej wpływ na syntezę keratyny. Preparaty z d-biotyną mogą być stosowane w przypadku niedoboru biotyny powodującego wypadanie włosów, zaburzeń wzrostu paznokci i włosów oraz ich nadmiernej łamliwości.
D-BIOTYNA A KREATYNA – JAKI JEST ZWIĄZEK?
D-biotyna jest kluczowym czynnikiem potrzebnym dla prawidłowej syntezy keratyny. Keratyna to białko, a właściwie grupa różnych białek, które są produkowane przez specjalne komórki, zwane keratynocytami. Keratyna jest podstawowym materiałem budulcowym, szczególnie bogatym w siarkę, z którego jest zbudowany naskórek, włosy i paznokcie. Keratyny są bardzo odporne na czynniki fizyczne i chemiczne, dlatego to one odpowiadają za budowę zewnętrznej powłoki naszego ciała, jaką jest skóra, a także włosy i paznokcie. Jednak mogą one stać się kruche, łamliwe i niefunkcjonalne w przypadku niedoborów keratyny. D-biotyna dostarcza siarkę w trakcie procesu syntezy keratyny, dzięki czemu jest ona tak trwała i odporna na czynniki zewnętrzne.
NA CO DZIAŁA D-BIOTYNA?
D-biotyna jest niezwykle istotnym elementem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wpływa na wiele procesów metabolicznych- dzięki niej organizm jest w stanie metabolizować kwasy tłuszczowe, węglowodany, białka, a także odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowego układu nerwowego. Jednak d-biotynę podaje się, gdyż ma ogromny wpływ na syntezę keratyny, dzięki czemu nasze włosy, skóra i paznokcie zachowują swoje funkcje i właściwości. D-biotyna wspiera ich wzrost i regenerację, zapewniając zdrowy wygląd naszej skóry, włosów i paznokci.
D-BIOTYNA W TABLETKACH, SASZETKACH W PŁYNIE – KTÓRĄ WYBRAĆ?
W aptekach dostępnych jest wiele preparatów z biotyną. Najczęściej są to suplementy diety. Warto wybrać lek, gdyż proces jego rejestracji jest dłuższy i wymaga od producentów wykonania badań – przedklinicznych i klinicznych. Produkt leczniczy służy nie tylko uzupełnianiu niedoborów, ale także leczeniu konkretnych jednostek chorobowych i ich objawów. Wystarczy jedna tabletka na dobę. Warunkiem skuteczności preparatu jest jego regularne stosowanie.
Bibliografia:
- A. Kowalska, J. Bartkiewicz, K. Dettlaff; Biotyna- fakty i nadzieje; Biochemia farmaceutyczna; tom 78; nr 7; 2022; 403-411
- A. Gryszczyńska; Witaminy z grupy B- naturalne źródła, rola w organizmie, skutki awitaminozy; Postępy Fitoterapii; 4; 2009; 229-238
- M. Ostrowska, Z. Bartoszewicz, T. Bednarczuk, K. Walczak, W. Zgliczyński, P. Glinicki; The effect of biotin interference of the results of blood hormone assays; Endokrynologia Polska; 2019; 70 (1); 102-121
Powiązane artykuły:
Wpływ biotyny (witaminy H) na skórę >>
Co to jest biotyna i jakie jest jej działanie >>
Kuracje przeciw wypadaniu włosów >>
mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Poznaj produkty z linii Biotebal
Centrum zdrowego włosa. Pozostałe artykuły
Artykuły
Pielęgnacja włosów
Co to jest biotyna i jakie jest jej działanie
Witaminy są organicznymi związkami chemicznymi stanowiącymi składnik enzymów i koenzymów, niezbędnych do prawidłowego przebiegu reakcji biochemicznych. W obecnych czasach, w krajach rozwiniętych, praktycznie nie obserwuje się zjawiska całkowitego braku witamin, czyli awitaminozy.
więcej
Artykuły
Pielęgnacja włosów
Wpływ biotyny (witaminy H) na skórę
Witaminy same w sobie nie są składnikami strukturalnymi poszczególnych tkanek, jak również nie stanowią źródła energii, nie mniej jednak są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, spełniając rolę koenzymów dla różnych, niezbędnych układów enzymatycznych.
więcej
Artykuły
Pielęgnacja włosów
Gdzie szukać biotyny - źródła i występowanie biotyny w jedzeniu
Prawidłowo zbilansowana dieta dostarcza odpowiednich ilości substancji odżywczych, witamin i minerałów niezbędnych do właściwego funkcjonowania...
więcej
Artykuły
Pielęgnacja włosów
Dostarczanie składników odżywczych i aktywnych do skóry głowy i włosów
Dobry wygląd fryzury i włosów jest postrzegany w społeczeństwie jako podstawa higieny. Niedawna moda na naturalny wygląd włosów, a nawet nieład, również wymaga odpowiedniej stylizacji i zdrowego wyglądu włosów, aby nie był traktowany jak zaniedbanie.
więcej