Jak cieniować włosy? Poradnik krok po kroku

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Cieniowanie włosów to technika nadawania fryzurze odpowiedniego kształtu. Dzięki temu zabiegowi włosy zyskują właściwą formę i objętość. Sprawdź, jak cieniować włosy.

Baner

TECHNIKI CIENIOWANIA WŁOSÓW

Cieniowanie włosów to idealny sposób na stworzenie lekkiej i naturalnej fryzury. Ostrzyżone w taki sposób lepiej się układają i sprawiają wrażenie bardziej gęstych.

Fryzjer dzięki cieniowaniu włosów może nadać fryzurze dowolny kształt, wymodelować pojedyncze kosmyki i stworzyć najbardziej odpowiedni do owalu twarzy model fryzury. Cienkie włosy zyskują na objętości, a zbyt grube stają lekkie i nieobciążone.

Stylista dobiera odpowiedni kształt i intensywność cieniowania w zależności od grubości włosów, ich struktury i kształtu twarzy. Na czym polega cieniowanie? Jest to warstwowe skracanie włosów, charakteryzujące się delikatnym przejściem z jednej długości w kolejną (od najkrótszych do najdłuższych włosów).

Oto najpopularniejsze techniki cieniowania włosów:

  • „na tępo”, która unosi włosy od nasady, aby zwiększyć ich objętość,
  • piórkowe, wygładzające włosy, aby leżały blisko skóry głowy,
  • ząbkowanie, czyli skośne cięcie, nadające końcówkom kształt niewielkich trójkątów,
  • efilowanie, które polega na skracaniu pasemek pod warstwą długich włosów w celu zapobiegania ich opadaniu,
  • pikowanie polegające na obcięciu końcówek włosów czubkiem nożyczek (tak zwane „wcinanie” końcówek),
  • degażowanie, które służy wykończeniu cieniowania w celu zmniejszenia objętości włosów.

Fryzjerzy wybierają rodzaje cieniowania włosów przede wszystkim w zależności od ich grubości. Rodzaj oczekiwanej fryzury i kierunek wzrostu włosów decydują o sposobie cięcia i zdjęciu ciężaru z końcówek włosów. Prawidłowo wycieniowane włosy mają wpływ nie tylko na kształt fryzury, ale także wymodelowanie owalu twarzy. Dzięki takiemu zabiegowi fryzura ma lekki wygląd, zyskuje na objętości, a włosy można układać na różne sposoby.

CIENIOWANIE DŁUGICH WŁOSÓW

Cieniowanie włosów długich pozwala uzyskać lekką i podniesioną od nasady fryzurę. Najlepiej poddawać temu zabiegowi włosy grube i ciężkie. Te z reguły są przyklapnięte u góry przy skórze, a cieniowanie nadaje im poczucie lekkości i unoszenia. Cieniowanie długich włosów pozwala na stworzenie lekkiej i delikatnej fryzury, którą można dowolnie układać i modelować. Włosy po takim zabiegu optycznie zwiększają swoją objętość. Przed cieniowaniem należy także podciąć same końcówki, aby pozbyć się tych rozdwojonych i zapobiec ich dalszemu rozwarstwianiu.

Fryzjer jest w stanie stworzyć na długich włosach wymarzoną fryzurę, dobierając odpowiednią technikę cieniowania. Kobiety posiadające długie włosy, ale rzadkie powinny raczej cieniować je „po całości”, co oznacza zdecydowanie się na pełne wycieniowanie. Wycieniowanie samych końcówek lepiej sprawdza się przy gęstych włosach, tworząc regularny kształt fryzury i poprawiając rysy twarzy.

Jak wycieniować długie włosy samodzielnie? Taki zabieg nie jest prosty i zawsze lepiej skorzystać z usługi eksperta. Fryzjerzy podkreślają jednak, iż bezpieczniej jest cieniować samodzielnie włosy długie, gdyż „zapas” włosów pozwala na poprawkę niedociągnięć. Przy krótkich włosach istnieje niebezpieczeństwo nadmiernego wycięcia, które może doprowadzić do „dziur” (prześwitów).

CIENIOWANIE WŁOSÓW KRĘCONYCH

Posiadaczki kręconych włosów często marzą o wycieniowanej fryzurze. Jak cieniować kręcone włosy, aby uzyskać naturalną fryzurę? Nieodpowiednie strzyżenie tego rodzaju włosów może przynieść katastrofalne skutki.

Niewłaściwe, nieumiejętne obcięcie i wycieniowanie loków spowoduje, iż góra włosów dość znacznie się podniesie, ale reszta włosów będzie niezbyt ładnie okalać twarz, powodując poczucie ciężkości i dużej asymetrii. Fryzjer potrafi ujarzmić ten typ włosów, dyscyplinując loki czy fale. Profesjonalne cieniowanie włosów kręconych pozwala także na stworzenie krótkiej i kobiecej fryzury.

Pasma włosów powinny tworzyć liczne warstwy. Przerzedzone delikatnie loki zawsze się lepiej układają.

Bezpieczniej jest oddać cieniowanie loków w ręce specjalisty. To raczej niesforne włosy, trudne do samodzielnej stylizacji. Wycieniowanie mokrych sprężynek zupełnie inaczej wygląda po wysuszeniu włosów i może okazać się, iż ubyło za dużo włosów, a dodatkowo wszystkie są zbyt mocno uniesione.

Cieniowanie włosów kręconych krok po kroku musi być przeprowadzone stopniowo. Nie wolno ich przerzedzać na całej długości, gdyż efekt będzie z pewnością inny od oczekiwanego.

CIENIOWANIE WŁOSÓW W DOMU

Cieniowanie włosów w domu wymaga odpowiedniego przygotowania i staranności. Z pewnością nie jest to proste zadanie. Nadmierne wycieniowanie przerzedza włosy i fryzura staje się niekorzystna. Jak cieniować włosy w domu, aby uzyskać efekt lekkiej i dobrze ułożonej stylizacji?

Przede wszystkich należy przygotować odpowiednie akcesoria:

  • ostre nożyczki fryzjerskie,
  • grzebień lub szczotka,
  • frotka do włosów,
  • kilka gumek,
  • duże lusterko.

Najpopularniejszym sposobem jest tak zwana metoda „końskiego ogona”. Etapy samodzielnego bezpiecznego cieniowania włosów w domu to:

  • dokładne rozczesania włosów,
  • spryskanie wodą i ponowne rozczesanie,
  • zaczesanie włosów do góry,
  • związanie włosów w koński ogon przy użyciu frotki,
  • dokładne rozczesanie związanych włosów,
  • złapanie końcówek pomiędzy środkowy i wskazujący palec,
  • skrócenie włosów o 1-2 cm,
  • zdjęcie gumki i ponowne dokładne rozczesanie,
  • podzielenie włosów na kilka poziomych pasm (od 3 do 6 w zależności od ich gęstości),
  • związanie poszczególnych pasm gumkami,
  • zachowanie równych odstępów pomiędzy pasmami,
  • rozczesywanie pojedynczych kitek,
  • skracanie każdej kitki o 1-2 cm,
  • rozpuszczenie włosów po ostatnim cięciu.

W przypadku konieczności dalszego skrócenia włosów wszystkie czynności należy jeszcze raz powtórzyć.

JAK CIENIOWAĆ WŁOSY MĘSKIE?

Cieniowanie włosów męskich, z reguły krótkich, wymaga także przygotowania odpowiednich akcesoriów – ostrych nożyczek fryzjerskich lub maszynki do strzyżenia, lusterka oraz grzebienia.

Cieniowanie włosów męskich nożyczkami polega na:

  • dokładnym rozczesaniu włosów,
  • spryskaniu wodą,
  • złapaniu pasma włosów z centrum czubka głowy,
  • podniesieniu wybranego pasemka włosów, rozczesaniu go i naprężeniu,
  • skróceniu na wybraną długość,
  • dobraniu kolejnego sąsiedniego pasemka, nie wypuszczając z dłoni pierwszego,
  • obcięciu na taką samą długość, co poprzednie pasemko,
  • podnoszeniu każdego kolejnego pasma do wysokości pierwszego i obcięciu na taką samą długość,
  • rozczesaniu włosów,
  • wysuszeniu,
  • ewentualnych poprawkach.

Kolejnym sposobem strzyżenia jest cieniowanie włosów męskich maszynką:

  • na początku należy wybrać końcówkę maszynki o długości 3 mm. Taka końcówką włosy są golone od karku ku górze na odcinku 7-8 cm, również nad uszami,
  • kolejny etap to ustawienie końcówki na długość 6 mm. Strzyżenie należy kontynuować w górę głowy, kilka centymetrów ponad linię z poprzedniego etapu,
  • następny krok to zmiana nasadki na końcówkę o długości 9 mm. I znów strzyżenie odbywa się ku górze na długości kolejnych kilku centymetrów,
  • ostatnim etapem jest cieniowanie włosów (zaczesanych grzebieniem) już samą maszynką (na linii grzebienia) w ostatniej i najdłuższej części włosów.

Cieniowanie krótkich męskich włosów zawsze wymaga dopasowania formy strzyżenia do kształtu czaszki. Pozwala to dobrać najbardziej odpowiednią fryzurę. Warto przykryć ramiona ręcznikiem lub peleryną. Do samodzielnego cieniowania włosów maszynką dobrze jest zaopatrzyć się w dwa lusterka, aby kontrolować cięcie z każdej strony.

Bibliografia:

  1. Z. Sumirska „Strzyżenie włosów (514[02]. Z 3. 06)”, Poradnik dla ucznia, wydawca Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007.
  2. Z. Sumirska „Wykonywanie strzyżenia włosów (514[02]. Z 3. 06)”, Poradnik dla ucznia, wydawca Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007.
  3. G. Buhmann, I. Feigel i inni „Fryzjerstwo. Tom II. Techniki fryzjerskie”, podręcznik, ISBN 978-83-02-14766-1, Warszawa 2014.

Powiązane artykuły:

Jak obcinać grzywkę? Samodzielnie i dobrze >>
Podcinanie końcówek – co ile? Samodzielnie krok po kroku >>
Najlepsze fryzury dla włosów półdługich >>

Centrum zdrowego włosa. Pozostałe artykuły

Artykuły

Pielęgnacja włosów

Obrazek wyróżnijacy

Jak dbać o długie włosy?

Długie, zdrowe włosy to marzenie niejednej z nas. Taka fryzura jest zawsze modna, dodaje kobiecości i stwarza duże możliwości, jeśli chodzi o stylizację. Z drugiej strony, pielęgnacja długich włosów jest dość wymagająca - są one bardziej podatne na zniszczenia i trzeba poświęcić im o wiele więcej uwagi, niż w krótkim włosom. Długie włosy – jak dbać, aby utrzymać je w dobrej kondycji?

więcej

Pielęgnacja włosów

Video

Obrazek wyróżnijacy

Stylizacja włosów. Czym najlepiej układać włosy, by ich nie niszczyć

Stylizacji włosów dokonujemy częściej lub rzadziej. Zależy to od naszych potrzeb, naszego trybu życia, okazji. Warto wiedzieć czym najlepiej układać włosy – zarówno zastosowanie odpowiedniego sprzętu, jak i odpowiednich zasad jest istotne. Należy mieć na uwadze również efekt jaki chcemy osiągnąć.

więcej

Artykuły

Pielęgnacja włosów

Obrazek wyróżnijacy

Stylizacja włosów bez użycia ciepła

Przewrotność leży w naturze kobiet, a kwestia fryzur nie stanowi tu wyjątku. Dlatego nikogo chyba nie dziwi, że posiadaczki prostych włosów zazwyczaj marzą o burzy loków, a z kolei kręconych włosów nie wyobrażają sobie życia bez prostownicy. I o ile raz na jakiś czas możemy sobie pozwolić bez wyrzutów sumienia na taką zmianę wizerunku za pomocą lokówki, czy wspomnianej już prostownicy, to jednak regularne stosowanie stylizacji z użyciem ciepła, może sprawić, że kondycja naszych włosów znacznie ucierpi.

więcej

Artykuły

Pielęgnacja włosów

Obrazek wyróżnijacy

Wpływ biotyny (witaminy H) na skórę

Witaminy same w sobie nie są składnikami strukturalnymi poszczególnych tkanek, jak również nie stanowią źródła energii, nie mniej jednak są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, spełniając rolę koenzymów dla różnych, niezbędnych układów enzymatycznych.

więcej