Jak obcinać grzywkę? Samodzielnie i dobrze

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Jak obcinać grzywkę bez wizyty u fryzjera? Można to zrobić samodzielnie, nawet nie mając doświadczenia w strzyżeniu. Dowiedz się, jakie techniki pozwalają ułatwić zadanie.

Baner

JAK OBCINAĆ GRZYWKĘ?

Obcinanie grzywki to w gruncie rzeczy prosta czynność, po którą nie każdemu chce się iść do fryzjera. Ale jak samemu obciąć grzywkę tak, by nie zepsuć fryzury i nie musieć po tym i tak szukać fryzjerskiej pomocy?

Istnieje kilka zasad, które ułatwią samodzielne podcinanie grzywki w domu:

  • warto zaopatrzyć się w dobre nożyczki. Cięcie włosów zwykłymi nożyczkami papierniczymi to kiepski pomysł. Mogą one nie radzić sobie z zadaniem, zacinać się na włosach, ześlizgiwać po nich, szarpać je itd. Nożyczki fryzjerskie są dużo ostrzejsze i bezpieczniejsze w użyciu. Tną włosy prosto, bez strzępienia, w odpowiednim miejscu. Używanie ich znacząco ułatwia strzyżenie również osobom bez fryzjerskiego doświadczenia;
  • grzywkę lepiej obcinać na sucho. Włosy mokre wyciągają się ku dołowi, sprawiając wrażenie dłuższych. Dlatego obcinanie grzywki na mokro niesie za sobą ryzyko, że wyjdzie ona zbyt krótka. Długość suchych włosów łatwiej ocenić w trakcie wykonywania zabiegu;
  • grzywkę najlepiej ciąć jednym, zdecydowanym ruchem. Szczególnie, kiedy nie jest ona zbyt gruba, łatwiej jest uciąć ją całą na raz, niż po małym kawałku. Jedno ciągłe cięcie zmniejsza ryzyko powstania tzw. „schodów” i postrzępionego brzegu. Po cięciu można jedynie dokonać drobnych poprawek i poprzycinać pojedyncze włoski, które wyślizgnęły się spod nożyczek, lub których nie udało się nimi złapać za pierwszym razem;
  • warto zostawić około centymetra zapasu. Zwłaszcza, kiedy robi się to po raz pierwszy, należy zostawić sobie pewien margines błędu, by w razie fiaska móc dokonać poprawek;
  • trzeba zadbać o dobre światło i wygodne lustro. To czynniki konieczne, by samodzielne strzyżenie się udało. Lustro powinno być wystarczająco duże, by widzieć w nim całą twarz i umieszczone w miejscu, gdzie można swobodnie się poruszać. Świetnie sprawdza się lustro powiększające, w którym widać nawet końcówki pojedynczych włosków.

Najpopularniejsze rodzaje grzywek to:

  • grzywka na prosto – ucięta równo, wzdłuż poziomej linii, tuż nad oczami lub wyżej; pasuje do pociągłej, wąskiej twarzy,
  • grzywka na bok – zaczesywana od przedziałka na jedną stronę czoła, z reguły cieniowana na skos, pasuje do twarzy okrągłej, optycznie ją wyszczuplając,
  • curtain bang – grzywka przedzielona po środku czoła i symetrycznie okalająca oczy, optycznie wyszczuplająca twarz i podkreślająca kości policzkowe.

OBCINANIE GRZYWKI NA BOK

Grzywka na ukos z reguły jest dłuższa niż grzywka obcinana na prosto, a przy tym jej długość nie jest taka sama na całej szerokości czoła. Włosy bliżej przedziałka są krótsze i wydłużają się do jednego boku. Grzywkę taką zaczesuje się na bok, więc nie przykrywa ona całego czoła, a jedynie jego część.

Jak ściąć grzywkę na bok, by dobrze się układała, a cieniowanie wyglądało równo?

  • Należy wydzielić z przodu pasmo włosów, z którego ma powstać grzywka. Włosy należy oddzielić równo, przy pomocy grzebienia. Najlepiej grzywkę obcinać na sucho, żeby łatwiej móc określić jej długość, jeśli jednak włosy nie chcą się układać i ich wydzielenie jest trudne, można je delikatnie zwilżyć, biorąc pod uwagę fakt, że lekko wyciągną się one ku dołowi.
  • Pasmo można skręcić w dłoni na wybranej wysokości o 180 stopni i uciąć je jednym zdecydowanym ruchem.
  • Po ucięciu włosy trzeba swobodnie rozpuścić. Powinny układać się dobrze i w łatwy sposób dać zaczesać się na bok. Jeśli jednak dzieje się inaczej, można dokonać drobnych poprawek i wycieniować grzywkę, układając nożyczki czubkami w stronę końcówek włosów.

Aby włosy – w tym grzywka – dobrze się układały, oprócz właściwego strzyżenia nie można zapominać o ich właściwej, codziennej pielęgnacji:

  • używaniu nawilżającego szamponu dobranego odpowiednio do typu włosów,
  • odżywianiu preparatami dostarczającymi włosom potrzebnych im mikroelementów,
  • stosowaniu masek lub olejów zapewniającym włosom właściwy poziom nawilżenia.

OBCINANIE GRZYWKI NA PROSTO

Obcinanie grzywki w domu na prosto jest trudniejsze niż strzyżenie jej na ukos, ponieważ wszelkie nierówności przy takiej fryzurze są lepiej dostrzegalne, a trudniej je zatuszować odpowiednim uczesaniem. Strzyżenie najlepiej wykonać jednym, zdecydowanym cięciem. Aby tego dokonać, trzeba najpierw dokładnie wydzielić pasmo włosów, z którego ma powstać grzywka. W przypadku grzywki na prosto musi być ono dość grube, żeby nie sprawiała ona wrażenie przerzedzonej. Grubość pasma powinna być jednak dostosowana do grubości i ilości wszystkich włosów, tak żeby grzywka nie „zabrała” ich zbyt dużo.

Jeśli w wydzielonym paśmie znajduje się dużo włosów, można podzielić je na trzy cieńsze kosmyki – jeden nad nasadą nosa i dwa na źrenicami oczu – a następnie uciąć je równi, wzdłuż poziomej linii. Przy obcięciu grzywki na prosto niezwykle ważne jest dokładne ustalenie jej długości. Niektóre panie lubią długą grzywkę, stykającą się niemal z linią oczu, inne lepiej czują się w jej krótszej wersji. Trzeba pamiętać, że grzywka strzyżona na mokro skróci się nieco po wysuszeniu włosów.

JAK SAMODZIELNIE WYCIENIOWAĆ GRZYWKĘ?

Obcinanie grzywki samemu niekiedy wymaga również jej wycieniowania – szczególnie w przypadku grzywek układających się na bok. Cieniowanie włosów nie tylko dodaje im estetycznego charakteru, ale również gęstości, lekkości i zdrowego wyglądu.

Cieniowanie z reguły wykonuje się po podcinaniu grzywki. Można użyć do tego specjalnych nożyczek zwanych degażówkami. Nie obcinają one wszystkich włosów, ale przerzedzają ich końcówki, dając efekt stylowego postrzępienia. Podobny efekt można uzyskać, posługując się zwykłymi nożyczkami. Należy skracać nimi co któryś kosmyk , trzymając je pionowo do góry, czubkami zwróconymi w kierunku końcówek włosów.

Cieniujące cięcie grzywki nadaje jej objętości i sprawia, że lepiej się układa. Wykonuje się je również na grzywkach prostych, by były optycznie lżejsze. Proste cięcia pasują lepiej do pociągłych, szczupłych twarzy. Twarz okrągła lub kwadratowa wymaga wyszczuplenia, które można osiągnąć m.in. właśnie poprzez ukośne cieniowanie.

JAK ZROBIĆ GRZYWKĘ BEZ OBCINANIA WŁOSÓW?

Czy możliwe jest zrobienie grzywki bez obcinania włosów? Oczywiście! Tzw. fake band, czyli sztuczną grzywkę można osiągnąć za pomocą specjalnego uczesania długich włosów.

Fryzur pozwalających cieszyć się grzywką bez jej obcięcia jest wiele. Aby wybrać odpowiednią, najlepiej dostosować ją do rodzaju, grubości i długości włosów.

Przykładowa technika krok po kroku:

  • dokładnie rozczesz wszystkie włosy;
  • zbierz włosy w ciasny kucyk na czubku głowy;
  • z przodu kucyka wydziel odpowiedniej grubości pasmo, z którego powstanie sztuczna grzywka;
  • przerzuć pasmo do przodu tak, by jego końcówki utworzyły na czole grzywkę i przypnij pasmo wsuwkami do gładkich włosów tuż przed kucykiem;
  • aby zatuszować „oszustwo”, kucyk podziel na dwie równe części i okręć wokół gumki, tworząc kok, a jednocześnie maskując wydzielenie pasma.

Powstałą w ten sposób grzywkę bez obcinania można poddać dodatkowej stylizacji, zaczesać, odżywić odżywką do włosów bez spłukiwania lub utrwalić lakierem.

Sztuczna grzywka jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą odmienić swoją fryzurę na jeden wieczór lub przymierzają się do obcięcia grzywki, ale nie są pewne, jak będą w niej wyglądać. Można z nią bowiem poeksperymentować przed lustrem, zaczesując na różne sposoby, tworząc grzywkę na prosto, na bok lub curtain bang i w ten sposób wybrać rodzaj najlepiej pasujący do rysów twarzy.

Bibliografia:

  1. A. Szlachcic, K. Szlachcic-Wyroba, Cechy morfologiczne i fizjologiczne włosów. Podstawy diagnostyki trychologicznej, w: Kosmetologia estetyczna, 3 / 2014 / vol.3
    http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/04/ke2014.3-6.pdf [18.02.2021].
  2. J. Arct, K. Pytkowska, Kosmetologia włosów, Wrocław 2020.

Powiązane artykuły:

Jak cieniować włosy? Poradnik krok po kroku >>
Podcinanie końcówek – co ile? Samodzielnie krok po kroku >>
Najlepsze fryzury dla włosów półdługich >>