Lokówka do włosów – czy niszczy włosy i jak jej używać?
Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.
Lokówka do włosów do urządzenie, dzięki któremu w prosty i szybki sposób można cieszyć się lokami. Jednak rodzajów lokówek jest wiele i każdy z nich działa nieco inaczej. Który rodzaj wybrać i jak go stosować, by zminimalizować ryzyko uszkodzenia włosów?
RODZAJE LOKÓWEK DO WŁOSÓW
Zadaniem każdej lokówki jest skręcenie włosów w grubsze lub drobniejsze loki. Istnieją jednak różne ich rodzaje, a każdy z nich ma swoje zalety i wady. Dlatego przed zakupem warto zasięgnąć informacji, jak działa dana lokówka i czy nada się do danego rodzaju włosów – ich grubości, długości itd.
Rodzaje lokówek do włosów:
- Tradycyjna lokówka (ceramiczna lub metalowa) – elementem skręcającym włosy jest prosty wałek wykonany z metalu lub ceramiki, z jednej strony posiadający specjalny klips przytrzymujący włosy. Grubość uzyskanych loków zależy od grubości wałka, która waha się między 15 a 38 mm. Wałki o różnych grubościach zwykle są w zestawie i można je dowolnie wymieniać, w zależności od potrzeb. Gruba lokówka daje efekt większych fal, cienka – drobnych spiralek.
- Lokówka stożkowa – element skręcający ma kształt stożka, bo pozwala na osiągnięcie naturalnego efektu loków grubszych i nasady włosów i drobniejszych na ich zakończeniach. Urządzenie tego rodzaju nie posiada klipsa, więc włosy trzeba przytrzymywać dłonią. Należy zachować przy tym ostrożność, by nie poparzyć się rozgrzaną lokówką.
- Lokówka automatyczna – w ostatnich latach bijąca rekordy popularności ze względu na prostotę użycia. Lokówka taka sama nawija na wałek pasma włosów. Daje to gwarancję, że każdy kosmyk zostanie skręcony tak samo.
- Lokówka trójkątna – umożliwia uzyskanie loków kanciastych, sprawiających wrażenie „połamanych”.
- Lokówka wielofunkcyjna – urządzenie posiadające wymienne końcówki różnego rodzaju (np. tradycyjną grubszą i cieńszą, stożkową, trójkątną).
- Suszarko-lokówka – daje mniejszy wybór jeśli chodzi o rodzaj skrętu włosów, jednak dzięki temu, że łączy funkcję skręcania z funkcją suszenia, pozwala zaoszczędzić czas przeznaczony na stylizację. Pozostałe rodzaje lokówek można stosować wyłącznie na wysuszone wcześniej włosy.
LOKÓWKA, KTÓRA NIE NISZCZY WŁOSÓW
Czy lokówka niszczy włosy? Zgodnie z obiegową opinią wysusza je, zwiększa ich podatność na uszkodzenia, wzmaga wypadanie. Jest to urządzenie, które wykorzystuje w swym działaniu wysoką temperaturę, a nagrzewanie włosów rzeczywiście wpływa negatywnie na ich kondycję, ponieważ obniża poziom ich nawilżenia.
Czy istnieje lokówka, która nie niszczy włosów? Każdy rodzaj skręca włosy, oddziałując na nie ciepłem, zatem powoduje przesuszanie. Czy można temu zapobiec? Bardzo wiele zależy od codziennej pielęgnacji.
Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia włosów lokówką należy:
- zmniejszyć ilość innych zabiegów stylizacyjnych o wysuszającym działaniu, takich jak suszenie suszarką, rozjaśnianie, koloryzacja,
- używać właściwych kosmetyków pielęgnacyjnych o działaniu nawilżającym i odżywiającym (najlepiej sprawdzają się szampony i odżywki o naturalnym składzie, zawierające dobroczynne substancje jak pantenol, biotyna, aloes czy żeń-szeń),
- ograniczyć użycie kosmetyków pielęgnacyjnych zawierających alkohol lub silikony, ponieważ mogą one wzmagać problem suchości,
- raz lub dwa razy w tygodniu wykonać zabieg olejowania włosów – znacząco poprawiający nawilżenie oraz ogólną kondycję włosów i skóry głowy zabieg polegający na wmasowywaniu we włosy oleju naturalnego (np. kokosowego, arganowego, lnianego),
- kiedy to możliwe, zrezygnować z suszenia suszarką.
Codzienna pielęgnacja ma ogromny wpływ na kondycję włosów, ich korzeni oraz skóry głowy. Jeśli włosy są regularnie odżywiane i nawilżane, używanie lokówki od czasu do czasu nie powinno im zaszkodzić.
Wiele zależy też od rodzaju samego włosa. Te z natury cienkie i delikatne bardziej narażone są na mechaniczne uszkodzenia, złamania i ubytki strukturalne. Dlatego osoby o delikatnych włosach powinny rzadziej poddawać je zabiegom stylizacyjnym.
JAK UŻYWAĆ LOKÓWKI?
Posługiwanie się lokówką jest proste – wystarczy nawijać na rozgrzany wałek kolejne pasma włosów, chwilę odczekać i je odwijać. Trzeba jednak robić to dość spranie, żeby włosy nie nagrzewały się zbyt długo (można je w ten sposób uszkodzić).
Przystępując do zabiegu, należy jednak pamiętać o kilku zasadach:
- lokówkę zawsze stosuje się na suche włosy (mokre można poważnie uszkodzić);
- nie powinno używać się jej do świeżo umytych włosów, najlepszy efekt osiąga się, kręcąc włosy umyte dzień wcześniej;
- nie można zbyt długo pozostawiać nawiniętych pasm na rozgrzanym wałku;
- pasma włosów powinny być rozkładane na lokówce równomiernie, co pozwala zapobiegać uszkodzeniom.
Zasady stosowania różnią się także nieznacznie w zależności od używanego rodzaju lokówki.
- Jak używać lokówki automatycznej? Jest to rodzaj najprostszy w użyciu, ponieważ sam nakręca na wałek pasma włosów. Lokówkę wystarczy podłączyć do prądu, poczekać, aż się nagrzeje (zwykle pół – jedna minuta), a następnie oddzielać równe pasma włosów i zaciskać na nich lokówkę. Urządzenie samo wciąga i nawija włosy, nagrzewa je i daje znać, że loki są gotowe. Przy wyborze lokówki automatycznej warto zwrócić uwagę, czy posiada ona funkcje: regulacji temperatury oraz jonizacji (zapobiega ona elektryzowaniu się kręconych włosów).
- Jak używać lokówki stożkowej? Jest to rodzaj, który reguluje grubość powstających loków. Wałek ma kształt stożka i nawijając na niego włosy, trzeba to robić tak, by część pasma bliżej nasady nawijać na jego szerszy koniec, a później kierować się ku cieńszemu. Wprawne nawijanie włosów na lokówkę stożkową daje naturalny efekt grubych fal przy skórze głowy i drobniejszych loków na końcówkach włosów.
- Jak używać lokówki tradycyjnej? Włosy nawija się ręcznie tak, jak w przypadku lokówki stożkowej, tylko bez zwracania uwagi na strony wałka (jest on tak samo gruby na całej swej długości). Lokówki takie posiadają klips, dzięki któremu nawiniętych włosów nie trzeba przytrzymywać ręką.
- Jak używać suszarko-lokówki? Tego urządzenia używa się na umyte, mokre włosy. Posiada ono nie wałek, ale okrągłą szczotkę, wydmuchującą ciepłe powietrze. Nawijają na szczotkę kolejne pasma włosów, osusza się je i podkręca jednocześnie.
CZY AUTOMATYCZNA LOKÓWKA NISZCZY WŁOSY?
Coraz większą popularnością wśród konsumentów cieszy się lokówka do włosów automatyczna. Czy niszczy ona łodygi włosów bardziej czy mniej niż inne rodzaje? Tak samo, jak tradycyjna lub stożkowa, do wykonania i utrwalenia loków, wykorzystuje ona wysoką temperaturę, narażając włosy na przesuszanie. Niektórzy boją się, że skoro jest to lokówka wciągająca włosy i nawijająca je samodzielnie na wałek, może powodować ponadto plątanie i łamanie włókien. Dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy urządzenia używa się niezgodnie z instrukcją lub na nieuczesane, splątane już włosy. Jeśli natomiast loki robi się, przestrzegając zasad i zaleceń producenta, nie należy obawiać się uszkodzeń.
Większość lokówek automatycznych posiada regulację temperatury, co również pomaga ustrzec włosy przez zniszczeniem. Posiadaczki cieńszych, delikatniejszych włosów powinny używać do stylizacji niższych temperatur.
Aby zwiększyć bezpieczeństwo stosowania lokówki automatycznej, trzeba dbać o właściwą pielęgnację włosów. Zdrowe, nawilżone włókna i silnych korzeniach mniej się plączą i są bardziej odporne nawet na wysokie temperatury.
Bibliografia:
- Natalia Pawłowska, Pielęgnacja włosów. Podręcznik włosomaniaczki, wyd. Blondhaircare
- Przemysław Styczeń, Jak dbać o włosy
http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/jak_dbac_o_wlosy_pharmarep.pdf (26.01.2021) - A. Kołomycew, Jak dbać o włosy. Poradnik początkującej włosomaniaczki, Gliwice 2015
Powiązane artykuły:
Stylizacja włosów bez użycia ciepła >>
Fakty i mity na temat pielęgnacji włosów >>
Prawidłowa stylizacja włosów >>
Autor: Justyna Gabrysiak-Kula
Konsultacja merytoryczna: lekarz Olga Krupa
Poznaj produkty z linii Biotebal
Centrum zdrowego włosa. Pozostałe artykuły
Pielęgnacja włosów
Porady
Chelatowanie włosów – na czym polega i jak wykonać?
Chelatowanie włosów to idealny sposób na ich wzmocnienie. Ten prosty zabieg można przeprowadzić także w warunkach domowych. Sprawdź, na czym polega.
więcej
Pielęgnacja włosów
Porady
Elektryzowanie włosów – dlaczego? Sposoby
Elektryzowanie włosów negatywnie wpływa na ich wygląd – sprawia, że przyklejają się do głowy lub sterczą na wszystkie strony. Skąd bierze się to zjawisko i jak mu zapobiec, żeby cały czas cieszyć się ułożoną fryzurą?
więcej
Pielęgnacja włosów
Porady
Podcinanie końcówek – co ile? Samodzielnie krok po kroku
Podcinanie końcówek to prosta czynność, która ma dobroczynny wpływ na kondycję włosów, wzmacnia je i zapobiega uszkodzeniom. Co ile powinno się ją wykonywać?
więcej
Pielęgnacja włosów
Porady
Jak obcinać grzywkę? Samodzielnie i dobrze
Jak obcinać grzywkę bez wizyty u fryzjera? Można to zrobić samodzielnie, nawet nie mając doświadczenia w strzyżeniu. Dowiedz się, jakie techniki pozwalają ułatwić zadanie.
więcej