Lśniące włosy – co zrobić, by były gładkie? Domowe sposoby

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Lśniące włosy to oznaka dbałości i prawidłowej pielęgnacji. Wiele osób, a w szczególności kobiet, marzy o pięknej i gładkiej fryzurze. Sprawdź w jaki sposób sprawić, aby włosy były wyjątkowo lśniące.

Baner

DLACZEGO WŁOSY NIE SĄ LŚNIĄCE?

Błyszczące włosy dodają uroku każdej osobie i fryzurze. Światło, które załamuje się pod odpowiednim kątem na tak zadbanych włosach powoduje, iż lśnią naturalnie i zdrowo wyglądają. Niestety wiele czynników może spowodować, iż włosy staną się suche i matowe.

Lśniące włosy wymagają stosowania zabiegów pielęgnacyjnych, które chronią łuski włosów i wygładzają ich strukturę. Istotne znaczenie ma także unikanie takich działań kosmetycznych i pielęgnacyjnych z włosami, które na pierwszy rzut oka wydają się mało szkodliwe i traktowane jako elementy codziennej niezbędnej pielęgnacji, a w konsekwencji doprowadzają od złego stanu włosów.

Włosy matowe sprawiają wrażenie zniszczonych. Wiele kobiet zastanawia się, dlaczego pomimo regularnej dbałości o włosy i tak są pozbawione blasku i witalności? Oto podstawowe przyczyny występowania matowych włosów:

  • częste suszenie włosów przy użyciu suszarki, mocnym i gorącym strumieniem powietrza. Wysoka temperatura narusza strukturę włosa i przyczynia się do jego nadmiernej łamliwości. Ideałem jest naturalne suszenie włosów, ale niestety na to większość osób nie ma czasu,
  • nadużywanie środków do stylizacji włosów, takich jak pianki, lakiery czy żele. Niestety doprowadza to osadzania w nadmiarze na powłoce włosa tak zwanych polimerów i silikonów, czyli substancji zwiększających objętość. Składniki te przyczyniają się do matowienia włosów,
  • prostowanie włosów, które jest rodzajem stylizacji na gorąco. Ten zabieg stosowany za często zawsze wpływa negatywnie na kondycję włosów. Mniej szkodliwe i niewywołujące efektu aż tak mocnego zmatowienia jest prostowanie na mokro,
  • mocne pocieranie włosów ręcznikiem bezpośrednio po umyciu. Wiele osób chce w ten sposób skrócić czas suszenia, ale podrażnia to skórę głowy i osłabia strukturę włosa. Lepiej jest zawinąć włosy w ręcznik, na krótki moment, aby wchłonął wodę,
  • działanie promieni słonecznych i wiatru. Włosy zbyt długo wystawione na słońce wysuszają się i matowieją, warto zatem osłaniać je w takich sytuacjach,
  • niewłaściwa dieta, a w szczególności brak w codziennym jadłospisie produktów, które posiadają nienasycone kwasy tłuszczowe, czyli ryby, orzechy czy oliwa.

CO ZROBIĆ, ŻEBY MIEĆ LŚNIĄCE WŁOSY?

Wymodelowane i ufarbowane włosy mogą być także lśniące i błyszczące. Jak mieć gładkie włosy? Czego unikać, aby nie matowić włosów? Oto kilka podpowiedzi.

Włosy nie lubią twardej wody, która zawiera dość dużo kamienia i osadu. Te składniki dość łatwo osadzają się na włosach i przyczyniają się do matowienia włosów. Warto, w miarę możliwości używać do mycia włosów wody przegotowanej lub filtrowanej. Każde ciepło wysusza włosy, nawet za ciepła woda. Fryzjerzy zalecają mycie włosów chłodną wodą, która prawidłowo zamyka łuski włosa.

Ogromne znaczenie ma stosowanie odpowiedniego sprzętu do stylizacji włosów. Gorące powietrze niekorzystnie działa na stan włosów. Przesuszenie to jedna z głównych przyczyn matowienia i łamliwości. Dobrze jest suszyć włosy chłodnym nawiewem suszarki. Zajmuje to co prawda więcej czasu, ale zdecydowanie ochrania włosy.

Wiele kobiet używa prostownic do włosów. Warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów przy zakupie takiego sprzętu, aby skutecznie unikać niepotrzebnego matowienia włosów. Bezpieczne są prostownice wyposażone w czujniki ciepła, które odpowiednio regulują temperaturę. Duże znaczenie ma powłoka ramion prostownicy. Przy wyborze prostownicy dobrze jest wybierać te, które posiadają płytki ceramiczne. Ich zaletą jest równy stopień nagrzania na całej powierzchni. Zapobiega to przegrzewaniu włosów i uszkadzaniu ich struktury. Niektóre płytki ceramiczne prostownic posiadają domieszkę keratyny. Taki sprzęt przyczynia się do odbudowy i wzmocnienia włosów.

Zbyt duża ilość produktów do stylizacji powoduje, iż włosy stają się coraz bardziej matowe. Nieprawidłowe zmywanie takich kosmetyków sprawia, iż włosy przestają oddychać i tym samym są coraz bardziej matowe. Unikanie nadmiernego obciążania włosów piankami czy żelami poprawia zdecydowanie strukturę włosa.

Ogromnym błędem w pielęgnacji włosów jest zapominanie o stosowaniu odżywek po umyciu. Zapewniają one nie tylko łatwe rozczesywanie, ale także chronią przed uszkodzeniami i przysparzają włosom blasku.

KOSMETYKI NA LŚNIĄCE WŁOSY

Gładkie i lśniące włosy to nie tylko efekt unikania sytuacji, sprzyjających matowieniu włosów, ale w głównej mierze używania odpowiednich kosmetyków do codziennej pielęgnacji. Kluczowe znaczenia ma właściwy szampon i odżywka na lśniące włosy.

Dobranie odpowiedniego szamponu to pierwszy etap dbałości o lśniące włosy. Szampony stworzone na bazie łagodnych substancji myjących i przebadane dermatologicznie posiadają wielokierunkowe działanie, wzmacniające i poprawiające kondycję włosów. Składniki aktywne, takie jak biotyna, ekstrakt z żeń-szenia, sok z aloesu czy pantenol powodują, iż włosy są mocniejsze, grubsze oraz skutecznie nawilżone. I co najważniejsze – przywracają im elastyczność, sprężystość i blask.

Odżywki do włosów powinny zawierać odpowiednie składniki aktywne, które zamykają łuski włosów i rozdwojone końcówki. Do takich należy biotyna, kofeina, polisacharyd czy hydrolizat keratyny. Poszczególne składniki wnikają głęboko w strukturę włosa. Polisacharyd posiada zdolności do zatrzymywania wody, co stwarza efekt długotrwałego nawilżenia, wygładzając jednocześnie strukturę włosa. Hydrolizat keratyny przywraca połysk i utrzymuje nawilżenie. Dzięki temu zmniejsza się porowatość włosów, a wzmacnia efekt intensywnego wygładzenia. Włosy stają się lśniące i co ważne, przestają się także elektryzować.

DOMOWE SPOSOBY NA LŚNIĄCE WŁOSY

Stosowanie profesjonalnych kosmetyków to jeden ze sposobów na lśniące włosy. Wiele osób lubi także korzystać także ze sposobów, opartych o naturalne składniki. W warunkach domowych można równie skutecznie dbać o kondycję włosów, używając produktów dostępnych w każdej kuchni. Pielęgnacja włosów matowych oparta jest o jedną podstawową zasadę – włos gładszy lepiej odbija światło i tym samym pięknie lśni. A zatem trzeba stosować preparaty, które maksymalnie wygładzają strukturę włosa.

Popularne domowe sposoby na lśniące włosy to:

  • maseczka z jajka i awokado, która jest typowa maseczka do włosów suchych i zniszczonych. Aby ją otrzymać należy zmiksować (lub rozgnieść) 1 awokado, 1 jajko i dodać łyżeczkę z oliwy. Tak przygotowana miksturę nakłada się na umyte włosy, rozprowadzając ją dokładnie po całej głowie. Można zawinąć ją w folię i dodatkowo owinąć ręcznikiem. Po 30 minutach dokładnie zmyć letnią wodą. Warto także do ostatniego płukania użyć wody zimnej,
  • maseczka z siemienia lnianego, która idealnie nawilża włosy. sposób przygotowania jest bardzo prosty – wystarczy zalać zalać wodą niewielką ilość siemienia lnianego (2 łyżeczki na szklankę wody), zagotować i poczekać, aż zamieni się strukturę o charakterze kisielu. Ważnym jest, aby bardzo dokładnie oddzielić tak powstały kisiel od nasion. W tym celu można przecedzić siemię przez sitko lub gęstą gazę. Tak stworzona masa jest już gotowa do nałożenia na wilgotne włosy. Można ją trzymać pod foliowym czepkiem nawet do godziny. Ostatni krok to dokładne zmycie z włosów,
  • płukanka z octu jabłkowego, która jest traktowana jako naturalne nabłyszczenie włosów. Do przygotowania tej płukanki dobrze jest wykorzystać wodę przegotowana lub filtrowaną. Z 1 litrem takiej wody należy wymieszać 2 łyżki octu jabłkowego. Włosy należy umyć szamponem, a następnie wypłukać je tak przygotowanym roztworem i pozostawić na włosach 2-3 minuty, po czym spłukać i nałożyć odżywkę. Dobrze jest powtarzać taki zabieg co 3-4 mycia,
  • płukanka cytrynowa, sporządzona ze świeżo wyciskanego soku z cytryny. Wystarczy 3 łyżki stołowe soku zmieszać z 2 litrami wody (przegotowanej lub filtrowanej) i wypłukać włosy. W tym przypadku nie spłukuje się dodatkowo włosów. Pierwsze wrażenie może sprawiać odczucie suchości włosów, które szybko znika po ich wysuszeniu.

Bibliografia:

  1. M. Jendraszak „Pielęgnacja włosów w domu. Porady lekarza rodzinnego”, Wydawnictwo Literat, 2013 r.,
  2. dr P. Styczeń „Włosom na ratunek”, Trychologia,
  3. M. Krzyżostan „Włosy osłabione, zniszczone i wypadające”, Świat Przemysłu Kosmetycznego 4/2019,
  4. M. Maciąg, K. Maciąg „Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki”, Wydawnictwo Naukowe TYGIEL sp. z o.o, ISBN 978-83-65932-38-9, Lublin 2018,
  5. L. Bartkowski „Nasiona lnu – naturalne źródło zdrowia i urody”, Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, Poznań, 2013,
  6. M. Klimek-Szczykutowicz, A. Szopa, H. Ekiert „Cytryna – owoc o cennych właściwościach prozdrowotnych i kosmetycznych”, Wydział Farmaceutyczny, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Lek w Polsce, vol. 28 nr 08’18(327),
  7. I. Kloskowska „Domowe kosmetyki na skórę i włosy – zrób je sam”, Vital, wydanie I, ISBN 978-83-8168, Białystok 2020. 

Powiązane artykuły:

Prawidłowa stylizacja włosów >>
Preparaty do codziennej pielęgnacji włosów >>
Jak dobierać kosmetyki do domowej pielęgnacji włosów? >>

Centrum zdrowego włosa. Pozostałe artykuły

Pielęgnacja włosów

Porady

Obrazek wyróżnijacy

Jak stosować odżywkę do włosów i jakie ma ona zalety

Pielęgnacja włosów to nie tylko ich mycie oraz czesanie, ale również prawidłowe stosowanie odpowiednio dobranych, do rodzaju włosów, odżywek i masek.

więcej

Pielęgnacja włosów

Porady

Obrazek wyróżnijacy

Przyczyny łamliwych, suchych i kruchych włosów

Każdy z nas, przynajmniej raz w życiu z niepokojem zauważył, że z jego włosami dzieje się coś niedobrego. Stały się słabe, kruche, łamliwe. Wypadają w większej ilości niż zwykle. Najczęściej problem ten dotyczy kobiet.

więcej

Artykuły

Pielęgnacja włosów

Obrazek wyróżnijacy

Co to jest biotyna i jakie jest jej działanie

Witaminy są organicznymi związkami chemicznymi stanowiącymi składnik enzymów i koenzymów, niezbędnych do prawidłowego przebiegu reakcji biochemicznych. W obecnych czasach, w krajach rozwiniętych, praktycznie nie obserwuje się zjawiska całkowitego braku witamin, czyli awitaminozy.

więcej

Artykuły

Pielęgnacja włosów

Obrazek wyróżnijacy

Fakty i mity na temat pielęgnacji włosów

Kobiety zrobią wszystko dla pięknych, lśniących, długich włosów. Mężczyznom również coraz częściej zależy na gęstej fryzurze. Sposoby na osiągnięcie zadowalających efektów w zakresie wyglądu i zdrowia włosów niby są znane od lat i oczywiste – zdrowo się odżywiać, prowadzić aktywny tryb życia, przebywać na łonie natury, unikać przeziębiania i przegrzewania organizmu, itp. Wokół mycia głowy wyrosła cała masa mitów, z których kilka warto obalić, ale również odnaleźć prawdziwą podstawę wiary w mit, czyli tzw. ziarno prawdy.

więcej