Metoda OMO – dla kogo? Efekty mycia włosów

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Metoda OMO to jedna z metod pielęgnacyjnych na lśniące włosy. Na czym polega i jak ją stosować, aby osiągnąć zadowalające rezultaty? Co zrobić, by wzmocnić i nawilżyć włosy oraz ograniczyć ich wypadanie?

Baner

NA CZYM POLEGA METODA OMO?

Metoda OMO wzięła swoją nazwę od kolejnych etapów pielęgnacji wchodzących w jej skład, czyli ODŻYWKA – MYCIE – ODŻYWKA. Skąd taka kolejność i co ma na celu odżywianie włosów przed ich myciem? Otóż niektóre szampony zawierają silikony lub silne substancje myjące, które powodują przesuszenie włókien włosowych, a tym samym pogarszają ich ogólną kondycję, osłabiając i zwiększając podatność na uszkodzenia. Nakładanie odżywki przed zastosowaniem szamponu ma za zadanie ochronić je przed skutkami ubocznymi dogłębnego oczyszczania, czyli przede wszystkim przed wysuszaniem.

Poprzedzanie mycia włosów nakładaniem odżywki regeneruje budowę suchych lub zniszczonych włókien włosowych i zamyka ich łuski. Dzięki temu, podczas nakładania szamponu z dodatkiem substancji myjących i pieniących, ich wnikanie we włosy jest znacząco ograniczone. Szampon spływa po odżywionych, śliskich włosach, myjąc je delikatnie, jednocześnie nie naruszając zbytnio ich struktury. Dzięki temu mycie włosów OMO przywraca włosom właściwy poziom nawilżenia, uodparniając je na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

METODA OMO KROK PO KROKU

Mycie włosów metodą OMO jest prostym zabiegiem, wymaga jedynie trochę więcej czasu niż mycie tradycyjne, ponieważ odżywka musi zdążyć wniknąć w strukturę włosa, aby zapewnić mu skuteczną ochronę.

Jak myć włosy metodą OMO? Instrukcja krok po kroku:

  • W pierwszej kolejności włosy należy zwilżyć letnią wodą (warto pamiętać, że włosy zawsze powinno się myć wodą o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała, zbyt gorąca woda powoduje przesuszenie).
  • Na zwilżone włosy nakłada się odżywkę, omijając skórę głowy. Można odżywiać włosy jedynie na długości mniej więcej od ucha po końcówki, czyli tam, gdzie są najbardziej wysuszone i zniszczone.
  • Odżywkę warto pozostawić na włosach na kilka do kilkudziesięciu minut. Nie spłukiwać!
  • Odżywione włosy umyć szamponem, wykonując delikatny masaż skóry głowy opuszkami palców. Masaż taki warto wykonywać przy każdym myciu głowy, ponieważ poprawia ukrwienie skóry, a tym samym dotlenia cebulki włosów, wzmacniając je.
  • Szampon spłukać letnią wodą.
  • Na włosy ponownie nałożyć odżywkę, tym razem można na całą ich długość. Pozostawić na kilka minut, a następnie obficie spłukać. Na sam koniec spłukiwania można na chwilę skierować na włosy strumień zimnej wody, która domyka łuski włosa, uodparniając go na czynniki z zewnątrz.
  • Umyte włosy trzeba delikatnie wycisnąć w ręcznik, rozczesać i pozostawić do wyschnięcia, lub – jeśli to konieczne – wysuszyć suszarką (chłodnym strumieniem powietrza skierowanym na głowę z większej odległości).

Pierwsze odżywianie może odbyć się z zastosowaniem nawet cięższej odżywki, ponieważ i tak zostanie ona zmyta z włosów. Odżywka końcowa nie powinna już natomiast powodować efektu obciążenia, ponieważ włosy będą wyglądały na nieświeże.

Pierwszy etap może też zostać zastąpiony lub poprzedzony olejowaniem (wówczas mówi się o metodzie OOMO) – zabiegiem polegającym na nakładaniu na włosy olejów roślinnych zawierających substancje, np. kokosowego lub arganowego.

DLA KOGO METODA OMO?

Ta metoda pielęgnacyjna zalecana jest przede wszystkim dla włosów wysokoporowatych, czyli takich, których łuski są szeroko rozchylone. Otwarte łuski powodują, że wszelkie czynniki zewnętrzne w łatwy sposób wnikają w strukturę włosa, działając na niego niekorzystnie. Odżywianie przed myciem uzupełnia te ubytki w budowie włókien, wzmacniając je i uodparniając.

Metoda OMO dla prostych włosów stosowana jest głównie celem ich nawilżenia. Zaleca się ją zatem na włosy przesuszone, z tendencją do puszenia się. Przywrócenie nawodnienia pozwala cieszyć się lśniącymi, błyszczącymi i gładkimi włosami.

Z kolei włosy kręcone metoda OMO pozwala łatwiej ujarzmić i rozczesać. Stosowana regularnie przez dłuższy czas daje rezultat lśniących loków, pozbawionych efektu puszenia. Włosy stają się bardziej śliskie, dzięki czemu przestają się plątać. Skręt nabiera wyrazistości i miękkości.

EFEKTY METODY OMO

Różnica w kondycji i strukturze włosów przed metodą OMO i po jej stosowaniu może być naprawdę duża. Najważniejszym rezultatem, jaki można dzięki niej osiągnąć, jest przywrócenie włosom odpowiedniego poziomu nawilżenia. Aby zwiększyć na to szanse, warto wybrać kosmetyki pielęgnacyjne zawierające substancje dogłębnie nawilżające, takie jak biotyna, pantenol czy aloes. Zatrzymują one wodę we wnętrzu włosa i hamują proces jej utraty.

Dzięki skutecznemu nawilżeniu pielęgnacja włosów OMO może spowodować:

  • wzmocnienie korzeni włosów i zahamowanie procesu wypadania,
  • uodpornienie włókien włosowych na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takich jak warunki atmosferyczne, kurz i inne zabrudzenia, substancje chemiczne, zabiegi fryzjerskie,
  • dogłębną regenerację, czyli uzupełnienie braków w strukturze włosów i tym samym przywrócenie im gładkości,
  • zniwelowanie efektu puszenia się włosów,
  • przywrócenie włosom blasku i zdrowego wyglądu.

METODA CG CZY OMO?

Metody pielęgnacyjne OMO i CG (Curly Girl) dają podobne efekty i obie mają za zadanie poradzić sobie z przesuszonymi, zniszczonymi włosami z tendencją do puszenia i plątania. Technika mycia włosów OMO dedykowana jest wszystkim posiadaczkom włosów suchych i wysokoporowatych – kręconych i prostych, natomiast sposób CG został opracowany wyłącznie z myślą o lokach (stąd jego nazwa).

Naturalnie kręcone włosy często mają rozchylone łuski, są matowe, szorstkie sprawiają wrażenie ciągle potarganych. Metoda CG pomaga przywrócić im blask i spowodować, że skręt znów będzie równy wyrazisty.

Oprócz odżywiania włosów przed ich myciem narzuca ona kilka pielęgnacyjnych zasad:

  • unikanie kosmetyków zawierających przesuszające substancje takie jak alkohol czy silikon,
  • unikanie stylizowania włosów urządzeniami wykorzystującymi wysoką temperaturę: suszarki, lokówki czy prostownicy,
  • zmniejszenie ilości zabiegów fryzjerskich: koloryzacji, rozjaśniania, prostowania itd.,
  • używanie kosmetyków z jak największą ilością substancji naturalnych.

Bibliografia:

  1. Dr Przemysław Styczeń, Włosom na ratunek
    http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/wlosom_na_ratunek_trychologia_art_of_beauty.pdf [03.02.2021].
  2. Dr n. med. Monika Paul-Samojedny, Wpływ biotyny na wygląd skóry i jej przydatków
    http://aesthetica.com.pl/clients/25/pdf/AE_15_40-45.pdf [03.02.2021].
  3. Anna Piotrowska, Natalia Totko-Borkusiewicz, Adrianna Klucznik, Olej kokosowy – możliwości zastosowań kosmetycznych, w: Postępy Fitoterapii 2019; 20(2): 136-1.
  4. Patrycja Hałas, Honorata Nawrocka-Bogusz, Zastosowanie oleju arganowego w kosmetologii, w: Kosmetologia estetyczna / 4 / 2014 / vol. 3
    http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/04/ke2014.4-2.pdf [03.02.2021].
  5. A. Kołomycew, Jak dbać o włosy. Poradnik początkującej włosomaniaczki, Gliwice 2015.

Powiązane artykuły:

Mycie włosów z tendencją do wypadania >>
Jak prawidłowo myć włosy, by je wzmacniać >>
Prawidłowe mycie włosów >>