Mycie włosów odżywką – jak myć i jaką wybrać?

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Mycie włosów odżywką (bez szamponu) może być skutecznym sposobem na poprawę kondycji włosów i skóry głowy. Jak sprawić, by technika ta przyniosła oczekiwane rezultaty? Dla jakiego rodzaju włosów jest szczególnie zalecana?

Baner

CZY MOŻNA MYĆ WŁOSY ODŻYWKĄ?

Mycie włosów samą odżywką to popularny sposób na poprawienie ogólnej kondycji włosów i zapewnienie im odpowiedniego poziomu nawilżenia. Na czym polega skuteczność tej metody pielęgnacji? Przede wszystkim na odżywianiu włosów bez jednoczesnego przesuszania ich silnymi substancjami myjącymi.

Odżywka do mycia włosów również je zawiera, jednak są one delikatniejsze i tym samym nie mają takiego wpływu na strukturę włosa. Niektóre szampony zawierają zbyt silne substancje myjące, które – używane do codziennej pielęgnacji – bywają nieadekwatne do poziomu zabrudzenia włosów, a ich za mocne działanie powoduje skutki uboczne, głownie w postaci przesuszania łodyg włosowych. Przesuszone włosy są słabsze, mają rozchylone łuski chroniące ich powierzchnię, więc są bardziej podatne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Mycie odżywką szczególnie zalecane jest dla osób posiadających włosy suche, łamliwe, delikatne lub zniszczone, z tendencją do uszkodzeń. Może mieć także dobroczynny wpływ na włosy osłabione zabiegami fryzjerskimi, takimi jak trwała ondulacja, koloryzacja, rozjaśnianie czy prostowanie. Unikać tej metody pielęgnacyjnej powinny natomiast osoby o włosach ze skłonnością do przetłuszczania się, ponieważ może ona pogłębić problem.

JAK MYĆ WŁOSY ODŻYWKĄ?

Pytanie to zadają osoby przyzwyczajone do codziennego używania pieniącego się szamponu dogłębnie oczyszczającego skórę głowy i włókna włosowe. Niektórzy mają wątpliwości, czy rezygnacja z dotychczasowych metod pielęgnacji na rzecz stosowania samej odżywki nie zachwieje higieną głowy.

Zatem jak myć włosy odżywką, by zachować higienę na odpowiednim poziomie? Sam zabieg jest prosty i nie różni się właściwie od normalnego mycia głowy. Odżywkę nakłada się na zwilżone wodą włosy, wmasowuje i spłukuje dużą ilością wody. Procedurę tę można wykonywać dwu- lub nawet trzykrotnie. Szczególnie na początku stosowania metody, zanim skóra głowy przyzwyczai się do nowej pielęgnacji, nakładanie i spłukiwanie odżywki ciepłą wodą więcej niż raz zapewnia głębsze oczyszczanie niż jednokrotne wykonanie zabiegu.

Aby włosy były silne i zdrowe, przy myciu głowy odżywką należy stosować metody zalecane również przy myciu tradycyjnym.

  • Woda nie powinna być zbyt gorąca, ponieważ jej wysoka temperatura sprzyja przesuszaniu włosów i wzmaga tendencję do przetłuszczania się skóry głowy.
  • Podczas mycia warto każdorazowo warto wykonać delikatny masaż głowy opuszkami palców. Poprawia on znacząco ukrwienie skóry, dzięki czemu korzenie włosów są dotlenione i stają się silniejsze.
  • Włosów nie powinno się zbyt mocno pocierać rękami, intensywnie wycierać lub skręcać ręcznikiem oraz suszyć strumieniem gorącego powietrza z małej odległości. Są to częste błędy towarzyszące myciu głowy, które osłabiają włosy, przyczyniają się do ich uszkodzeń i wypadania.

JAKA ODŻYWKA DO MYCIA WŁOSÓW?

Nie każda odżywka nadaje się do mycia włosów. Po niektórych poziom higieny może się obniżyć, a włosy mogą być zbytnio obciążone i sprawiać wrażenie przetłuszczonych. Bardzo ważne jest, aby przy wyborze odpowiedniego kosmetyku zwrócić uwagę na składniki aktywne, jakie on zawiera.

Jaką odżywką myć włosy, by zapewnić jej odpowiednie nawilżenie i odżywienie? Przede wszystkim w jej składzie powinny znaleźć się dobroczynne, wzmacniające i regenerujące mikroelementy, takie jak:

  • biotyna – nazywana także witaminą H, substancja intensywnie odżywiająca i regenerująca, hamująca proces wypadania włosów i łojotokową aktywność skóry głowy,
  • keratyna – jej hydrolizat przywraca właściwy poziom nawilżenia, wypełnia uszkodzenia w łodygach włosa, przyspieszając regenerację, chroni włosy przed skutkami koloryzacji,
  • polisacharydy – zatrzymują wodę we wnętrzu włosa, zapewniając mu nawilżenie, wygładzają jego zewnętrzną strukturę.

Aby włosy odzyskały blask i zdrowy wygląd, podstawą jest przywrócenie im odpowiednego poziomu nawilżenia. Substancje naturalnego pochodzenia najlepiej się do tego nadają, ponieważ nie powodują skutków ubocznych, nie przesuszają włosów ani ich nie uszkadzają.

DOMOWA MASKA NA WŁOSY PRZED MYCIEM

Odżywkę do mycia głowy można zrobić samodzielnie domową maskę z użyciem wyłącznie naturalnych składników. Maski takie nie zawierają oczywiście żadnych substancji myjących, więc po ich nałożeniu konieczne będzie tradycyjne umycie głowy, jednak pozostawienie ich na wilgotnych włosach na 30-60 min. przed myciem może dać rezultaty.

W zależności od tego, z czego wykonana jest odżywka, po jej spłukaniu włosy należy umyć jedno- bądź kilkukrotnie. Substancją, która odżywia włosy, a jednocześnie rozpuszcza się w wodzie i dzięki temu łatwo spłukuje, jest aloes. Silnie nawilża i ma zdolności regeneracyjne.

Aby zrobić maskę na włosy z aloesu, żel aloesowy można połączyć z:

  • olejem kokosowym – 3 łyżki żelu na 2 łyżki oleju, to prawdziwa bomba odżywcza, idealna na włosy przesuszone lub łamliwe,
  • sokiem z cytryny – 3 łyżki żelu na 2 łyżki soku, wzmacnia osłabione włosy i przyspiesza ich wzrost,
  • z miodem – 3 łyżki żelu na 3 łyżki miodu, dogłębnie oczyszcza włosy, odżywia i regeneruje.

Domowe maski do włosów można stosować nawet przed każdym myciem głowy.

EFEKTY MYCIA WŁOSÓW ODŻYWKĄ

Mycie głowy odżywką ma na celu przywrócenie włosom elastyczności, blasku i zdrowego wyglądu. Pierwszych rezultatów zabiegu można spodziewać się już po kilku myciach, choć to, jak szybko włosy się zregenerują i nawilżą, jest kwestią indywidualną.

To, jak szybko efekty mycia włosów odżywką staną się widoczne, zależy również od:

  • wcześniejszej kondycji włosów,
  • rodzaju włosów,
  • diety i trybu życia,
  • warunków atmosferycznych (np. temperatury powietrza i jego wilgotności),
  • częstotliwości poddawania włosów zabiegom takim jak suszenie, farbowanie, prostowanie itp.

Regularne stosowanie tej metody pielęgnacyjnej przez dłuższy czas powoduje, że włosy są:

  • odżywione – dostarcza im się potrzebnych do zachowania zdrowego wyglądu substancji i mikroelementów,
  • nawilżone – woda wewnątrz włosa zostaje zatrzymana,
  • odporne i mocne – uszkodzona struktura zostaje odbudowana, co sprawia, że włosy są mniej narażone na działanie czynników zewnętrznych oraz wypadanie,
  • błyszczące i lśniące – nawilżone włosy odzyskują zdrowy wygląd, nie puszą się i nie elektryzują.

Bibliografia:

  1. A. Kołomycew, Jak dbać o włosy. Poradnik początkującej włosomaniaczki, Gliwice 2015.
  2. E. Olejnik, Aloesowy przewodnik po zdrowiu i urodzie, Warszawa 1997.

Powiązane artykuły:

Jak często myć włosy? Co ile dni? >>
Mycie włosów z tendencją do wypadania >>
Jak stosować odżywkę do włosów i jakie ma ona zalety >>