Włosy średnioporowate – czyli jakie? Pielęgnacja

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Włosy niskoporowate kojarzą się najczęściej ze zdrowymi, lśniącymi i gładkimi kosmykami, ale czy na pewno nie wymagają uwagi i troski? Wbrew pozorom nawet taki typ włosów potrafi mieć swoje ciemniejsze strony i z pewnością należy mu się odpowiednia pielęgnacja. Sprawdź, jak rozpoznać niskoporowate włosy i sprawić, aby nie straciły swojej kondycji i urody.

Baner

CZYM SĄ WŁOSY ŚREDNIOPOROWATE?

Z pozoru ludzkie włosy mogą wydawać się zupełnie gładkie, ale w rzeczywistości pokryte są osłonką składającą się z licznych płaskich martwych komórek. Odstają one od łodygi włosa w dość charakterystyczny sposób, a ich ułożenie przypomina nachodzące na siebie łuski. Tworzą tym samym specyficzną barierę, która zabezpiecza włos przed czynnikami zewnętrznymi.

Niestety owa tarcza ochronna nie zawsze jest tak samo skuteczna. Im mocniej wspomniane łuski przylegają do włosa, tym lepiej go izolują od otoczenia. Jednak większy dystans komórek bardziej odkrywa korę włosa i naraża go na utratę wilgoci oraz uszkodzenia.

Poziom opisywanego odchylenia bezpośrednio wpływa na tzw. porowatość włosów. Pod tym pojęciem odnaleźć można podział na trzy typy włosów, czyli nisko-, średnio- i wysokoporowate. Niskoporowatość jest w tym przypadku najbardziej optymistyczna, wysokoporowatość sprawia najwięcej problemów, a średnioporowatość pozostaje gdzieś pomiędzy.

Włosy średnioporowate nie należą zatem ani do tych najbardziej zniszczonych, rozdwajających się i puszących, ani do najzdrowszych, najbardziej gładkich, sprężystych i lśniących. Ich łuski nie przywierają idealnie do łodygi, ale nie są też ekstremalnie otwarte.
Jak to wygląda w praktyce?

Średnioporowate włosy charakteryzują się względnie dobrą formą, co nie oznacza, że nie wymagają właściwych zabiegów pielęgnacyjnych. Zazwyczaj mogą wyglądać ładnie i zdrowo, ale często są:

  • przesuszone na końcach,
  • cienkie i delikatne,
  • matowe i nieco szorstkie,
  • rozdwajające się,
  • mało elastyczne,
  • osłabione z tendencją do łamliwości i nadmiernego wypadania,
  • puszące się, szczególnie w warunkach zwiększonej wilgotności powietrza,
  • przetłuszczające się i elektryzujące, zwłaszcza zimną pod czapką,
  • dość trudne do rozczesania.

Powyższe symptomy mogą występować w różnej konfiguracji oraz z odmiennym nasileniem. Co ma wpływ na porowatość włosów?

Stopień porowatości włosów może z jednej strony wynikać z cech wrodzonych, ale w dużej mierze to właściwość nabyta. Często osoby z kręconymi włosami mają problem z wysoką porowatością niemalże od zawsze, a inne rodzaje włosów stają się bardziej porowate pod wpływem nadmiernych zabiegów fryzjerskich, szkodliwej stylizacji, czy nieodpowiedniej pielęgnacji.

Bez względu na skręt kosmyków, jeśli często farbujesz, rozjaśniasz, prostujesz, czy kręcisz włosy, możesz zauważyć, że z biegiem czasu stają się one bardziej suche, łamliwe, rozdwojone, szorstkie i pozbawione blasku. Warto pamiętać, że granica pomiędzy średnią a wysoką porowatością jest dość cienka, szczególnie jeśli nie zadbamy o należytą kondycję włosów średnioporowatych.

JAK DBAĆ O WŁOSY ŚREDNIOPOROWATE?

Mogłoby się wydawać, że pielęgnacja włosów średnioporowatych nie jest skomplikowana i nie wymaga specjalnego wysiłku. W wielu przypadkach może tak być, jednak posiadaczki i posiadacze takiego typu włosów niejednokrotnie mogą napotkać na bardzo zróżnicowane problemy.

Przykładowo część osób będzie borykać się z nadmiernym przetłuszczaniem włosów u nasady i rozdwajaniem na końcówkach, inni z przesuszeniem na całej długości kosmyków, a jeszcze inni ze wzmożoną utratą włosów.

Tak niejednorodne zestawy cech sprawiają, że trudno o zdefiniowanie jednej konkretnej reguły dotyczącej dbania o średnioporowate włosy. Oznacza to, że odpowiedź na pytanie, jak pielęgnować włosy średnioporowate, nie jest jednoznaczna, gdyż dobranie odpowiednich metod upiększających i ochronnych jest kwestią indywidualną oraz zależy od aktualnej kondycji włosów.

Z pewnością warto zwrócić uwagę na kosmetyki do włosów średnioporowatych i sięgać po takie, które odpowiadają na nasze bieżące potrzeby. Podobnie, jak w przypadku innych typów włosów, wszelkie preparaty kosmetyczne powinny zapewniać równowagę PEH, czyli balans protein, emolientów i humektantów. Dzięki temu włosy mają szansę na odpowiednie nawilżenie, odżywienie, regenerację, czy ochronę przed utratą wody oraz negatywnym wpływem zmiennych warunków atmosferycznych, czy działania szkodliwych substancji.

Wśród różnorodnych produktów dedykowanych włosom o średniej porowatości odnaleźć można m.in. specjalne:

  • szampony,
  • odżywki,
  • maski,
  • sera,
  • oleje,
  • emolienty,
  • wcierki.

Część z nich może działać selektywnie, na przykład głęboko nawilżać, odbudowywać, czy wygładzać strukturę włosa, więc można stosować je zamiennie. Inne są bardziej uniwersalne, a ich formuła wykazuje szersze spektrum możliwości.

Decydując się na konkretne kosmetyki warto także mieć na uwadze ich skład i wybierać te wysokojakościowe, które są mieszanką wyciągów, czy ekstraktów naturalnego pochodzenia.

ODŻYWKA DO WŁOSÓW ŚREDNIOPOROWATYCH

Średnioporowate włosy często potrzebują wzmocnienia, nawilżenia, czy odbudowy, ale dobierając odpowiedni preparat należy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na jego formułę, ale także na postać, konsystencję, czy zalecaną częstotliwość stosowania.

Jaka powinna być odżywka do włosów średnioporowatych? Przede wszystkim ma spełniać konkretne zadanie. Na przykład, jeśli włosy mają tendencję do przetłuszczania się, dobrze jest sięgnąć po produkt regulujący pracę gruczołów łojowych, w przypadku suchości i łamliwości, warto skorzystać z kosmetyków regenerujących.

Odżywki do włosów o średniej porowatości powinny być lekkie i łagodne. Po użyciu nie mogą pozostawiać tłustej warstwy, gdyż prowadzi to do zbytniego obciążenia włosów.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na półce z kosmetykami znalazły się delikatne odżywki do codziennego stosowania, np. w postaci mgiełek, sprayów, hydrolatów, czy płynów bez spłukiwania. Raz na tydzień, czy dwa tygodnie można pokusić się o użycie bardziej skoncentrowanego preparatu o nieco silniejszym działaniu, np. w formie olejku, maski, czy odżywki do spłukiwania.

W kompozycjach produktów warto szukać m.in. keratyny, kwasu hialuronowego, biotyny, kofeiny, protein jedwabiu, witaminy A, witaminy E, prowitaminy B5, czy filtrów przeciwsłonecznych.

Głównym zadaniem różnorodnych odżywek do średnioporowatych włosów jest:

  • dogłębne nawilżanie,
  • ułatwianie rozczesywania i zapobieganie splątywaniu,
  • poprawa sprężystości i elastyczności,
  • zmniejszanie porowatości włosów, czyli zamykanie ich łusek,
  • regeneracja rozdwojonych końcówek,
  • wzmacnianie i ochrona przed uszkodzeniami,
  • wygładzanie i przywracanie blasku,
  • niwelowanie puszenia i elektryzowania.

JAKI OLEJ DO WŁOSÓW ŚREDNIOPOROWATYCH?

Jednym z zabiegów pielęgnacyjnych korzystnie wpływających zarówno na wygląd, jak i zdrowie włosów jest olejowanie. W tym przypadku należy sięgać po odpowiednie oleje do włosów średnioporowatych i nie przesadzać z częstotliwością stosowania takiej metody, gdyż można doprowadzić do przeciążenia kosmyków.

Olejowanie włosów średnioporowatych można wykonywać raz w tygodniu lub rzadziej, w zależności od potrzeb. Wybór techniki zależy przede wszystkim od możliwości czasowych, wprawy, czy wygody. Można skorzystać ze sposobów olejowania na sucho, mokro, z mokrym podkładem, czy w misce. Najlepsze efekty można uzyskać nakładając olej na wilgotne włosy lub zanurzając je w roztworze wody i właściwej porcji oleju.

Jaki olej na włosy średnioporowate będzie najlepszy? Taki z przewagą cząstek o średniej wielkości i właściwościach półwnikających. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na oleje, czy ich mieszanki, w których dominują kwasy tłuszczowe jednonienasycone z grupy omega-7 i omega-9. Będą to m.in. oleje:

  • makadamia,
  • jojoba,
  • arganowy,
  • ze słodkich migdałów,
  • kameliowy,
  • z pestek moreli,
  • sezamowy,
  • rzepakowy,
  • z nasion baobabu,
  • arachidowy,
  • z pestek śliwki,
  • winogronowy,
  • rokitnikowy,
  • oraz oliwa z oliwek.

Bibliografia:

  1. Marta Klowan: Włosy w świetnej formie przez cały rok. Proteiny, humektanty i reszta potworów, wydawnictwo Pascal, 2019, ISBN 978-83-8103-383-1.
  2. Natalia Pawłowska: Pielęgnacja włosów suchych, porowatych i zniszczonych, wydawnictwo Blondhaircare, 2016, ISBN 978-83-946-1890-2.
  3. Bogusław Pawłowski (red.): Biologia atrakcyjności człowieka, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2010, ISBN 978-83-235-0487-0.
  4. Olejowanie włosów – naturalny sekret kobiecego piękna: http://olejowaniewlosow.info, [dostęp online: 09.06.2021].
  5. Jacek Arct , Katarzyna Pytkowska: Kosmetologia włosów, wydawnictwo Edra Urban & Partner, 2020, ISBN 978-83-66310-60-5.

Powiązane artykuły:

Pielęgnacja włosów porowatych >>
Włosy wysokoporowate – co oznaczają i jak pielęgnować? >>
Włosy niskoporowate – jak dbać? Pielęgnacja >>

Centrum zdrowego włosa. Pozostałe artykuły

Artykuły

Pielęgnacja włosów

Obrazek wyróżnijacy

Gdzie szukać biotyny - źródła i występowanie biotyny w jedzeniu

Prawidłowo zbilansowana dieta dostarcza odpowiednich ilości substancji odżywczych, witamin i minerałów niezbędnych do właściwego funkcjonowania...

więcej

Pielęgnacja włosów

Porady

Obrazek wyróżnijacy

Włosy niskoporowate - jak dbać? Pielęgnacja

Włosy niskoporowate kojarzą się najczęściej ze zdrowymi, lśniącymi i gładkimi kosmykami, ale czy na pewno nie wymagają uwagi i troski? Wbrew pozorom nawet taki typ włosów potrafi mieć swoje ciemniejsze strony i z pewnością należy mu się odpowiednia pielęgnacja. Sprawdź, jak rozpoznać niskoporowate włosy i sprawić, aby nie straciły swojej kondycji i urody.

więcej

Pielęgnacja włosów

Video

Obrazek wyróżnijacy

Masaż skóry głowy podczas mycia - sposób na wypadanie włosów

Czy technika mycia głowy ma znaczenie? Czy masaż głowy jest dla mnie dobry jeśli mam delikatne włosy? Ile czasu należy przeznaczyć na masowanie głowy podczas mycia by miało to sens? Na te pytania odpowie nasz ekspert.

więcej

Artykuły

Pielęgnacja włosów

Obrazek wyróżnijacy

Jak dobrać fryzurę do rzadkich i cienkich włosów

Gdy jesteś posiadaczką cienkich i rzadkich włosów, na pewno nie jesteś z tego powodu szczęśliwa. I ja także uważam, że to niesprawiedliwe, gdy jedni muszą pozbywać się nadmiaru włosów, a drudzy kombinują, by zatuszować ich braki. Ale też jest kilka sposobów na te niewdzięczne cienkie włosy, na oszukanie natury i, przy okazji, na lepsze samopoczucie.

więcej