Czy rzęsy odrastają i jak długo rosną – cykl wzrostu rzęs

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Szybkość wzrostu rzęs uzależniona jest od genetyki danej osoby, oraz ogólnej kondycji organizmu – im osoba genetycznie bardziej predysponowana do posiadania wachlarza długich i gęstych rzęs, oraz im zdrowszy tryb życia prowadzi, tym rzęsy będą bardziej obfite, lśniące i intensywniej zabarwione. Rzęsy, podobnie jak włosy rosnące na głowie poddane, są cyklowi wzrostu dzielącemu się na fazy. Wyróżnia się trzy główne fazy wzrostu włosów i rzęs: anagen, katagen i telogen.

Baner

ANAGEN
Fazę aktywnego wzrostu rzęsy, czyli okresu, w którym rzęsa faktycznie zwiększa swoją długość, określamy mianem anagenu. To czas, kiedy rzęsa jest połączona ze skórą i poprzez mieszek włosowy, a dokładniej brodawkę mieszka włosowego, otrzymuje substancje odżywcze z organizmu. Okres anagenu w przypadku rzęs wynosi według niektórych źródeł jedynie ok. 30-45 dni, według innych źródeł jest to ok. 60-90 dni, w takcie których rzęsa osiąga ok. 8-12mm w przypadku górnej powieki i 6-8mm w przypadku powieki dolnej. Rozbieżność źródeł wynika zapewne z wyróżniania przez część badaczy dodatkowych faz: wczesnego anagenu i późnego anagenu. Czas trwania anagenu liczony w miesiącach, w porównaniu do liczenia w latach czasu trwania fazy anagenu włosów na głowie, tłumaczy, dlaczego rzęsy nie rosną tak długie, jak włosy na głowie. Np. odżywki do rzęs stymulujące porost rzęs, zawierające bimatoprost, działają m.in. wydłużając do maksimum fazę anagenu, dzięki czemu organizm ludzki jest w stanie dłużej utrzymywać połączenie rzęsy z układem krwionośnym, a także dostarczać więcej składników będących budulcem rzęs, co objawia się pełniejszymi i dłuższymi rzęsami

KATAGEN
Fazę obumierania rzęsy, czyli okresu, w którym rzęsa odłącza się od skóry i brodawka, łącząca rzęsę ze skórą, w mieszku włosowym zanika i przestaje odżywiać rzęsę nazywamy katagenem. Okres ten zarówno w przypadku rzęs, jak i włosów, trwa ok. 2-3 tygodnie. W tej fazie rzęsa wciąż znajduje się na powiece, ale silniejsze pociągnięcie za rzęsy, bądź silnie pocieranie powiek może spowodować jej wypadnięcie również przed upływem tego czasu. Niemal wszystkie rzęsy, które naturalnie wypadają, mają postać rzęs katagenowych, u których cebulka włosowa jest już niewidoczna lub bardzo obkurczona.

TELOGEN
Faza spoczynku rzęsy czy włosa to telogen. Jest to okres, w którym mieszek włosowy na krawędzi powieki jest pusty, nie wyrasta z niego żadna rzęsa i przygotowuje się do wytworzenia nowej rzęsy. Okres telogenu może trwać nawet do 100 dni. Innymi słowy, po wypadnięciu rzęsy, trzeba odczekać nawet ponad trzy miesiące, zanim w tym miejscu odrośnie nowa rzęsa. Im zdrowszy organizm i im lepiej pielęgnowane oczy, powieki i rzęsy, oraz im skuteczniejszy preparat na porost rzęs, tym krótsza jest faza telogenu.

PODSUMOWANIE
Cykl wzrostu rzęs nie odbiega od cyklu wzrostu włosów, gdyż dzieli się na te same trzy fazy. Znaczna różnica pojawia się w przypadku czasu trwania fazy anagenu, czyli aktywnej fazy wzrostu rzęs. Z tej też przyczyny odżywki do rzęs zawierające bimatoprost, działające właśnie na tą fazę cyklu wzrostu rzęsy, mają tak widoczne działanie i potwierdzoną skuteczność.

Powiązane artykuły:

Kształt i rozkład rzęs na powiekach >>
4 wskazówki jak wzmocnić i odżywić rzęsy >>
Co wpływa na długość rzęs? >>

Centrum zdrowego włosa. Pozostałe artykuły

Artykuły

Rzęsy pielęgnacja i makijaż

Obrazek wyróżnijacy

Czy stylizacja może powodować wypadanie rzęs?

Stylizacja rzęs jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów upiększających okolicę oka. Możemy korzystać z propozycji salonów oferujących przedłużanie rzęs metodą 1:1 , 2:1, trwałą rzęs, wklejanie rzęs na pasku czy też doczepianie kępek. Dzięki tym zabiegom spojrzenie nabiera głębi, a oko staje się wyraźniejsze. Jednak i tu pojawiają się pewne wątpliwości. Czy stylizacja niszczy rzęsy? Czy może je dodatkowo osłabić?

więcej

Artykuły

Rzęsy pielęgnacja i makijaż

Obrazek wyróżnijacy

Odżywka na porost rzęs – fakty i mity!

Wzrost popularności odżywek do rzęs to również wzrost faktów i mitów na ich temat. Najczęściej słyszymy, że mogą one podrażniać oczy, przyspieszać nie tylko wzrost rzęs, jak również ich wypadanie. Ile jest prawdy w tych stwierdzeniach? Dowiedz się, jak prawidłowo stosować serum do rzęs i na co zwracać uwagę, by uniknąć wątpliwości związanych z negatywnym działaniem odżywki w okolicy oka!

więcej

Rzęsy pielęgnacja i makijaż

Video

Obrazek wyróżnijacy

Przedłużanie, tusz - co niszczy rzęsy?

Na pewno nie raz zastanawiałaś się nad tym czy prawidłowo dbasz o swoje rzęsy, np. czy doklejane rzęsy niszczą naturalne, lub czy tusz do rzęs szkodzi rzęsom? Wiele kobiet również zastanawia się czym zmywać makijaż. W poniższym filmie rozwiejemy wątpliwości związane z powyższymi tematami.

więcej

Artykuły

Rzęsy pielęgnacja i makijaż

Obrazek wyróżnijacy

Budowa i funkcje rzęs

Rzęsy to nic innego jak włosy rosnące na powiekach, a włosy to zrogowaciałe, martwe, elastyczne włókna powstałe z komórek naskórka. U każdego człowieka powinno rosnąć 150-250 rzęs na górnej powiece i 50-150 rzęs na dolnej powiece. W przypadku ilości odbiegających od tych norm, mówi się o nieprawidłowości.

więcej